kulture
Fillon festivali “Rolling Film”
13.11.2018, 12:50 | Z.H.
Promovimi i librit “Jetë në rrugëtim” i autorit Haki Morina
12.11.2018, 10:18 | Z.H.
Të hënën, Besiana, Shkodrani e Shkëlzeni ndezin pallatin e kulturës në Gostivar
10.11.2018, 11:48 | T.E.
Turizëm, kulturë dhe art në muzetë e Beratit
09.11.2018, 11:26 | Z.H.
Filmi “Martesa” i regjisores Blerta Zeqiri përfaqëson Kosovën në Festivalin e filmit të Fqinjëve lindor
08.11.2018, 12:50 | Z.H.
Edukimi tradicional në Malësinë e Sharrit
07.11.2018, 18:19 | T.E.
Në Gostivar hapet edicioni i dytë i festivalit të teatrit „Othello“
06.11.2018, 13:57 | Xh.I.
‘Kosova’ e Jusuf Buxhovit promovohet në dy universitetet e Tetovës
06.11.2018, 09:27 | D.J.
Eventi më i madh i modës po afron “Miss Shqiptarja në Botë”
05.11.2018, 21:42 | T.E.
Promovohet trilogjia për Skënderbeun nga Avni Dehari, shpërndahet falas për nxënësit
01.11.2018, 20:23 | T.E.
Galeria Kombëtare e Maqedonisë fiton grant nga Ambasada e SHBA-ve
30.10.2018, 14:37 | Z.H.
“Artisti i ri” 2018 festival i parë garues për pianistë e solokëngëtarë, organizuar nga shqiptarēt në Maqedo
27.10.2018, 13:56 | T.E.
Calvin Klein shpërndan foton e dizajnerit shkupjan
26.10.2018, 22:35 | T.E.
Nderohet vepra e Mithat Frashërit
26.10.2018, 09:39 | D.J.
Piano recital i gjashtëmbëdhjetëvjeçarit Arda Mustafaollu në Prilep
26.10.2018, 09:15 | D.J.
Filloi xhirimi i “Shelgut”, të filmit të ri të Mançevskit
25.10.2018, 14:21 | D.J.
Shfaqja “Im atë e donte Adolfin” e Teatrit të Gjilanit e hapi edicionin e 12-të të Festivalit të teatrit “Skupi”
25.10.2018, 13:57 | Xh.I.
Përfundoi projekti në Stobi
25.10.2018, 11:37 | D.J.
Fillon Festivali Investigativ i Filmit Shkupi
25.10.2018, 11:33 | D.J.
Besiana Mehmedi dha koncert për Nënë Terezën edhe në Tetovë
25.10.2018, 08:24 | B.M.
Koncert recital DUO PIANO nga Alba Muçolli Dehiri dhe Pranvera Hoxha Bryma sonte në QIK
24.10.2018, 11:56 | Z.H.
Promovohen tre libra për Skenderbeun
23.10.2018, 21:42 | T.E.
Besiana Mehmedi rikthimin në skenën klasike dhe shkëlqimin për koncertin e Nënës Terezë ia dedikon babait të ndje
22.10.2018, 08:16 | B.M.
Ajtene Qamili e pasuroi thesarin shkencor albanologjik me “Perla gjuhësore”
20.10.2018, 15:28 | T.E.
Bashkia e Matit shpall qytetarë nderi, artistin Jetmir Rexhepi
20.10.2018, 11:47 | T.E.
Hapja e Festivalit Ndërkombëtar të muzikës kamertale “Skupi Kamerfest 2018”
19.10.2018, 10:00 | D.J.
Fillon Festivali i 37-të i xhazit në Shkup
18.10.2018, 11:33 | D.J.
Në Dibër hapet Festivali “Oda Dibrane”
18.10.2018, 09:55 | Xh.I.
"Skopje Cocktail Week", ngjarje në qytet që feston koktej kulturën
17.10.2018, 11:21 | B.M.
Ekspozitë e Emrush Xhemajlit – “Portretet e dëshmorëve dhe të personaliteteve historike Kombëtare”
16.10.2018, 13:36 | Z.H.
Hapet në Shkup ekspozita “Unë jam shqiptar”
16.10.2018, 13:32 | Z.H.
Izet Curri shpërblehet me çmimin "Inspirational Visionary Award 2018"
16.10.2018, 12:41 | D.J.
"Vera e Ohrit" do të bashkëpunojë me Festivalin e Lubjanës
16.10.2018, 12:40 | D.J.
Hapet sot ekspozita "Modernizmi kosovar-abetarja arkitektonike"
16.10.2018, 08:10 | B.L.
Ekspozita fotografike "Unë jam SHQIPTAR" hapet sonte në Galerinë Kombëtare të Maqedonisë
15.10.2018, 08:59 | B.L.
Dashnor Asllani, një nga nyjet e filmit më të ri shqiptar
14.10.2018, 19:17 | T.E.
Manifestim "Së bashku ndërtojmë ura"
13.10.2018, 12:09 | T.E.
Ismail Kadare një mesazh plot dhimbje e krenari për Fatos Arapin
12.10.2018, 09:13 | B.L.
Sonte fillon programi i përbashkët filmik mes MAB dhe "DokuFest" nga Prizreni
12.10.2018, 08:46 | B.L.
Në "Interfest Manastiri 2018" koncert në piano me Valerio Promurozo
11.10.2018, 10:05 | Xh.I.
Ekspozita fotografike "Unë jam Shqiptar" më 15 tetor në Galerinë Kombëtare të Maqedonisë
10.10.2018, 15:51 | D.J.
Në Shkup u promovua “Kosova” VI, VII dhe VIII
10.10.2018, 10:50 | D.J.
"Kavaleria Rustikana" në Operën dhe Baletin e Maqedonisë
10.10.2018, 09:57 | Xh.I.
Përfundoi festivali i parë i ndriçimit "Skopje Light Art District"
09.10.2018, 14:56 | D.J.
Mysafir ekskluziv të Xhaz-Festivalit të 37-të të Shkupit
09.10.2018, 10:45 | D.J.
Koncert i "Duos kamertale" në QIK të Maqedonisë në Sofje
09.10.2018, 09:23 | D.J.
Nesër ceremonia e ndarjes së çmimeve "Oskari i Artë Olimpik"
09.10.2018, 09:15 | D.J.
"Tradita" e organizoi manifestimin letrar “Lirika e vjeshtës”
08.10.2018, 12:15 | D.J.
“Nëntor i ftohtë” hap dyer të reja me çmimin e audiencës në festivalin zviceran
08.10.2018, 11:09 | Z.H.
Është hapur Festivali i 6-të i filmit për fëmijë dhe të rinj "Xhifoni Maqedoni"
08.10.2018, 09:39 | D.J.
Vdes sopranoja Monteserrat Caballe
06.10.2018, 12:22 | T.E.
Hapet edicioni i 17-të i festivalit "Teatri shqiptar në Maqedoni"
06.10.2018, 10:49 | T.E.
Sonte në Dibër fillon festivali "Teatri shqiptar në Maqedoni"
05.10.2018, 11:50 | D.J.
Katër dokumentarë muzikorë në edicionin vjeshtor të "Skopje sinema siti"
05.10.2018, 09:48 | D.J.
Promovimi i monografisë "Bekim Fehmiu - Odiseu i Kosovës" nga Fahri Musliu
04.10.2018, 13:41 | D.J.
Afet Miftari, njeriu që jetën ia kushtoi regjisë
03.10.2018, 09:27 | D.J.
Gresa Pallaska dhe Shkëlzen Veseli vlerësohen me çmim në Festivalin Mbarëkombëtar të Teatrove
02.10.2018, 13:08 | Z.H.
Helena Kadare, në një rrëfim për letërsinë në Prishtinë
02.10.2018, 11:45 | Z.H.
Ndahet nga jeta legjenda e muzikës franceze
01.10.2018, 23:31 | T.E.
“Nëntori i Ftohtë”, sot premierë në Festivalin e Cyrihut
01.10.2018, 12:08 | Z.H.
Hapet ekspozita me fotografi dhe me relikte nga lufta e UÇK-së
01.10.2018, 12:07 | Z.H.
​Promovohen dy libra të autores Afërdita Xheladini Aliu
30.09.2018, 14:02 | D.J.
"Kamera e artë 300" për kinematografin Kjong-Pju Hong nga Koreja e Jugut
30.09.2018, 11:19 | T.E.
FIKF "Vëllezërit Manaki" përfundon me çmime për kinematografët më të mirë
29.09.2018, 18:47 | D.J.
“Ajo” nga Kosova shëtit botën me festivalin kualifikues për “Oscar”
28.09.2018, 10:39 | Z.H.
Në Kërçovë sonte shfaqet filmi "Të thyer" nga Edmond Budina
28.09.2018, 10:11 | D.J.
Filarmonia e Maqedonisë e fillon sezonin e ri me koncertin "Mëngjesi i ri"
27.09.2018, 09:12 | D.J.
Në Gostivar mbahet manifestimi "Vala e Re Kulturore"
26.09.2018, 10:33 | D.J.
"Ditë evropiane të trashëgimisë kulturore" nga 27 shtator e deri më 7 tetor
25.09.2018, 12:54 | D.J.
PËRFAQSUESET E FESTIVALIT ,,BILBILAT E KORABIT , RONA FIDA DHE VENISA DUMANI FITUAN DY ÇMIME NË FESTIVALIN ,,MOLL
25.09.2018, 08:29 | B.M.