Last update: 00:12BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
27.08.2014   -   18:33
Davutoglu: Turqisė i duhet Kushtetutė mė liberale
27.08.2014   -   18:28
Mbi 2 mijė qytetarė tė BE-sė kan marrė pjesė nė luftėrat nė Siri dhe Irak
27.08.2014   -   09:15
Shqipėria armė pėr kurdėt
MEDICINA
Endometrioza
Endometrioza ėshtė njė nga tre arsyet mė tė rėndėsishme tė infertilitetit tek gratė.
Endometriumi ėshtė zona qė zakonisht ndodhet brenda mitrės dhe hidhet ēdo muaj gjatė ciklit menstrual dhe pastaj zhvillohet pėrsėri  qė embrioni tė vendoset nė tė pėr tė krijuar kėshtu shtatzaninė.Nė endometriozė , endometriumi zhvillohet jashtė mitrės nė vende qė nuk duhet tė zhvillohet normalisht.
Mund tė gjendet tek overet , tek gypat e fallopit dhe nė indet e tjera nė afėrsi tė mitrės.Madje ka raste qė mund tė gjendet nė gojėn e mitrės , vaginė , zorrė tė trashė , dhe fshikėzėn e urinės.
Pėrveē shkaktimit tė infertilitetit, efektet e tjera tė Endometriozės janė :
Marrėdhėnie seksuale me dhimbje , dhimbje gjatė urinimit , lėvizje tė shoqėruara me dhimbje tė barkut gjatė ciklit menstrual , dhimbje e fortė barku para dhe pas ciklit menstrual.
Pėrcaktimi i Endometriozės bėhet me laparoskopi.Me anė tė laparoskopisė hyhet brenda barkut dhe kontrollohet indi endometrium nėse ėshtė nė vende tė ndryshme ose jo dhe pastaj vėrtetohet pėrcaktimi me anė tė biopsisė.
Pas caktimit tė simptomės sė endometriozės , shikohet gjendja e tė sėmurės dhe zgjidhet kura sipas forcės sė endometriozės. Zakonisht nxirren kirurgjikisht  me sa ėshtė  e mundur fokusimet e endometriumit nė bark.Pėrveē kirurgjisė nėse i shtohen kurės dhe kurimi me ilaēe  , dhimbjet pakėsohen mjaft.Kura kirurgjikale nė tė njėjtėn kohė, ngren mundėsinė pėr tė ngelur shtatzėnė.Nėse dhe pas ndėrhyrjes kirurgjikale nuk ndodh shtatzania , pėrdoren me rradhė metodat e induksionit tė ovulacionit, pllenimit  me shiringė  dhe  bebes nė provėz.

(3.591 herė i lexuar)     publikuar mė 11.11.201109:14 nga E.Z.
KOMENTI
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
4229
 
LAJMET E FUNDIT
Konsumimi i domates parandalon kancerin e prostatės
Ja cilat sėmundje trajton Shega
Faktorėt qė ndikojnė negativisht nė humorin tonė
Dobitė e borzilokut
Fakte interesante mbi trupin tonė
Anticeluliti nė njė pjatė me fruta
Zhurma, sinjal stresi qė dėmton zemrėn
Obeziteti tek fėmijėt shkakton depresion
Ndikimet pozitive tė hekurit tek fėmijėt
Disa mėnyra pėr t’u dobėsuar pa mbajtur dietė
Sė shpejti, diabeti mund tė kurohet
Pasojat e mungesės sė jodit tek fėmijėt
Ēfarė thonė studiuesit pėr tė qarėn e foshnjave?
Kėshilla kundėr kancerit
Kamomili
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
6 Kėshilla si tė djegim dhjamin e barkut
Era e keqe e gojes ,shkaqet dhe mjekimi
20 sėmundjet qė shėrohen nga banania
Pema e cila do t’jua shpėtojė fytin
Hithra dhe dobite shendetsore
Ilaēi i shpejt pėr hundėn e zėnė
Lemza, sėmundja e stomakut
Kėshilla pėr tė zvogėluar stomakun
BIMĖT KURUSE NGA NATYRA
Si t’i hiqni shtresat yndyrore gjatė gjithė vitit
Pjepri i hidhur shėron tumoret mė tė rrezikshme
Pesė mėnyra pėr tė forcuar trurin
Zbulohen parazitė malarieje rezistues ndaj ilaēeve
5 hapa pėr tė mposhtur peshėn
Ushqimet pėr kujtesė mė tė mirė
Mjalte dhe kanelle kunder kolesterolit
Pse ėshtė e mirė qepa e re
Fakte tė ēuditshme pėr organizmin, tė cilat ndoshta nuk i keni ditur
BIMĖT KURUESE DHE DIKIMET E TYRE POZITIVE PĖR SHĖNDETIN E NJERIUT
A e dini pėr ēfarė ėshtė e mirė avokado?
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL