Last update: 14:11BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
02.10.2014   -   10:47
Opinion: Dy shėrbimet qė Gruevski u bėri shqiptarėve
02.10.2014   -   01:05
Ziadin Sela paralajmėron padi ndaj liderin tė PDSH-sė, Menduh Thaēi
01.10.2014   -   11:47
Aktivisti Adrian Demiri akuzon rėndė Menduh Thaēin
KURIOZITETE
Kepler 22-b, planet “binjak i Tokės”
Astronomėt kanė konfirmuar zbulimin e planetit me ngjashmėrinė mė tė madhe me Tokėn, i quajtur Kepler 22-b.

Planeti, thonė astronomėt ėshtė i banueshėm me njė temperaturė mesatare rreth 22 gradė celcius dhe rrotullohet rreth njė ylli, jo fort tė ngjashėm me Diellin tonė. I quajtur Kepler 22-b, planeti ėshtė 15 pėrqind mė afėr me yllin e tij, krahasuar me distancėn mes Tokės dhe Diellit tonė.

Kepler 22-b, ndodhet 600 vjet dritė dhe 2.4 herė mė i madh nė pėrmasa se Toka.

Zbulimi u prezantua gjatė njė konferencė tė njė grupi astronomėsh, tė cilėt thanė se ende nuk janė tė sigurtė nėse planeti “binjak i Tokės” pėrbėhet nga gazi, lėngje tė tjera, apo shkėmbinj. Ata thanė se Kepler 22-b, bashkė me 1094 planete tė tjerė, do tė jenė objekt studimesh mė tė thella nė vitet e ardhshme, pėr tė ditur mė shumė pėr ta.
(2.617 herė i lexuar)     publikuar mė 08.12.201111:20 nga E.Z.
KOMENTI
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
4224
 
LAJMET E FUNDIT
“Femra llastik”, “paketohet” nė njė kuti prej 50 cm!
Nuk thonė kot ‘shi i dashurisė’
Hyri nė restorant, vrau njė person dhe porositi njė pjatė me jufka
Ja ēfarė i bėjnė njerėzit Tokės (Video)
Coca-Cola ul numrin e spermatozoideve pėr rreth 30 pėr qind
Nė Kosovė ekziston lopa me numrin 7
Ky ėshtė qeni mė i lumtur nė botė (Video)
Emina Ēunmulaj, edhe peshkatore! (Foto)
Tė akuzuarit pėr sulm ndaj Ledrit nuk e pranojnė fajėsinė
Dhurata Dora shumė shpejt me kėngė tė re
Cila ėshtė dhurata mė e ēmuar e Miriam Canit?
Ledion Liēo i drejtohet Sarės: “I pėrkas zemrės tėnde”
Betariks Ramosaj konkurrohet nga...
Afėrdita Dreshaj: Enrique Iglesias ne jemi kėtu!
Cili ėshtė qyteti mė i shtrenjtė nė botė?
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Reklama mė provokuese qė keni parė (Video)
Video qė po mahnit botėn, dhe po qarkullon nė tė gjithė mediat botėrore
Seks nė park publik, pėrpara fėmijėve (Video +18)
Rrėzohet Taip Erdogan
Bebja “e vdekur” qan pak para djegies nė kremator
Muhamed emri mė i pėrdorur, ja harta!
Tetovari e thirrė ezanin nė kishėn katolike tė Zvicrės (VIDEO)
Gaddafi jetonte si mbret. 10 nga momentet mė tė ēuditshme gjatė jetes
Bananet me njolla tė errėta dhe Kanceri !?
Mashkulli ideal, ja ēfarė kėrkojnė femrat nė mosha tė ndryshme
Shqiptarit i ngel pedali i gazit shtypur me 200 km/h
Pela pjellė para qytetarėve nė mes tė Shkupit
Gruaja me 5 burra tė cilėt janė vėllezėr
20 vjeēarja tmerron udhėtarėt nė aeroplan duke bėrė seks nė banjo
Aktori vdes nė momentet kur e luante rolin e tė vdekurit
Bualli hedh nė ajėr luanin!
Video klipi i reperit Kroatė ndalohen nė televizion (Video+18)
Kryeministėr “mbyll gojėn”!
I pastrehu kthen unazėn e ēmuar, shpėrblehet me njė shtėpi
Ideja e shqiptarit: "Vallėzimi i Pinguinit", konkurrencė pėr "Harlem Shake" dhe "Gangam Style"
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL