Last update: 16:10BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
24.04.2014   -   15:35
VIDEO: BDI shpalos projektet pėr gjashtėn, listės i shtohen edhe tė tjera
24.04.2014   -   14:52
VIDEO: Ahmeti: Fitore e thellė pėr realizim tė platformės sė BDI-sė
24.04.2014   -   14:40
VIDEO: RDK: Tė instalohet klasė e re politike
MEDICINA
Qepa, ilaēi mė i mirė natyral
Qepa ėshtė e pasur me kripėra minerale dhe obligo-elemente. Duke u kombinuar edhe me substancat qe ndodhen ne organizėm ajo stimulon njė mbrojtje natyrale. Kundėr rrufės: kokrrat e qepės se njome Allium cepa pėrdoret pėr infeksionet e ndryshme te rrugėve te frymėmarrjes.

Qe kur ju sėmureni me rrufe, e cila shkakton shume teshtima dhe rrjedhje te hundeve, mundohuni te pėrdorni kokrrat e qepės se njome. Ne fillim konsumoni pėr tre dite, ēdo dy ore nga 3 kokrra.

Ditėt ne vijim uleni dozėn derisa te shėroheni tamam. Qepa e njome ėshtė shume e mire edhe pėr bronkitin dhe laringitin. Kundėr gripit: njė pėrbėrje me qepe dhe ujė Pėr ta forcuar organizmin ne periudhėn kur jeni te sėmurė me grip dhe pėr njė mbrojtje te mire imunitare, mjeket kėshillojnė te prisni imėt dy qepe, t’i lini ato te marinohen pėr disa ore ne 500ml ujė ambienti dhe te pini nga njė gote ndėrmjet ēdo vakti. Mund te pini edhe njė gote para se te flini. Do e shihni ndryshimin! Kundėr dhimbjes se fytit: shurup me qepe

 Receta e kėtij shurupi ėshtė shume e thjeshte pėr t’u realizuar. Merrni 100gr qepe, grijeni sa me imėt dhe pėr 10 minuta vėreni te zieje ne 200ml ujė. Pasi ta hiqni lėreni te ftohet dhe shtojini njė luge gjelle mjaltė. Vendoseni pėrsėri te zieje derisa te krijohet njė lėng pak i trashe. Nėse keni dhimbje fyti pini 4 deri 6 luge kafeje derisa te shėroheni. Kundėr te ftohtit: vere te pėrzierė me qepe

 Pėrgatiteni kėtė recete qe ne momentin qe temperaturat fillojnė te bien. Ne kėtė mėnyrė ju nuk do e ndieni aq te ftohtin. Grini 300gr qepe dhe shtypeni. Shtojuni 100gr mjaltė te lėngshme dhe 600ml vere te bardhe.

Pėrziejeni mire dhe pini 2 deri 4 luge gjelle sapo te ndieni ethe. E mira ėshtė qe te pihet pak e freskėt. Kujdes! Kjo pije pėrmban edhe alkool, kėshtu qe mos e teproni.

(28.820 herė i lexuar)     publikuar mė 03.01.201208:44 nga E.Z.
KOMENTI
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
4220
 
LAJMET E FUNDIT
Ēfarė rrezikojnė fėmijėt nė stinėn e pranverės
Gjithė rreziqet shėndetėsore qė i kanosen njė njeriu tė fiksuar pas perfeksionit
Edhe pėrdorimi jo i rregullt i marijuanės ndryshon trurin
Dr Zamira Bexheti: Ndėrrimi i stinėve, rrit depresionin dhe sėmundjet e zemrės
Bananet me pika tė errėta ndihmojnė nė luftėn kundėr kancerit
Si tė shmangni rrathėt e syve
Gratė shtatzėna nė mbipeshė, mė tė rrezikuara pėr humbjen e fėmijės
6 arsye pse muzika ėshtė e mirė gjatė ushtrimeve
9 arsye pse duhet tė konsumoni banane
Dr. Zamira Bexheti: Disa kėshilla pėr tė shmangur alergjitė
Ja cila ėshtė pija qė duhet tė konsumoni nė mėngjes
Ushqimet qė nuk duhet t’i konsumoni
Diabeti te fėmijėt ēdo vit regjistrohen 30 raste tė reja
Fėmijėt qė rrezikojnė mė shumė nga alergjitė
Vitamina A lufton qelizat para kanceroze
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Era e keqe e gojes ,shkaqet dhe mjekimi
6 Kėshilla si tė djegim dhjamin e barkut
Ilaēi i shpejt pėr hundėn e zėnė
20 sėmundjet qė shėrohen nga banania
Pema e cila do t’jua shpėtojė fytin
Hithra dhe dobite shendetsore
Kėshilla pėr tė zvogėluar stomakun
Zbulohen parazitė malarieje rezistues ndaj ilaēeve
Lemza, sėmundja e stomakut
BIMĖT KURUSE NGA NATYRA
Si t’i hiqni shtresat yndyrore gjatė gjithė vitit
Kjo dietė nxit kancerin
A e dini pėr ēfarė ėshtė e mirė avokado?
BIMĖT KURUESE DHE DIKIMET E TYRE POZITIVE PĖR SHĖNDETIN E NJERIUT
Ushqimet pėr kujtesė mė tė mirė
Mjalte dhe kanelle kunder kolesterolit
5 hapa pėr tė mposhtur peshėn
Pse ėshtė e mirė qepa e re
Pesė mėnyra pėr tė forcuar trurin
Pjepri i hidhur shėron tumoret mė tė rrezikshme
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL