« Flasin analistët » A është gjetur kompromisi për çështjen e emrit?
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
Musliu: Nuk ka asgjë të keqe që LSDM përkrah kandidatët e BDI-së
Zaev i hap dyert PDSH-së për në qeveri, sinjali i parë rikonstruim i Qeverisë?
Dje shumë qytetarë mbetën pa sigurim shëndetësorë?
moeosiguruvanje-777x437.jpg

Shkup, 24 shtator - Shumë qytetarë dje kanë qenë të detyruar që të paguajnë barna privat ndërkohë që disa janë kthyer pasiqë sistemi ka treguar se nuk kanë sigurim shëndetësorë. Nga Fondi për sigurim shëndetësorë saktë nuk kanë mund të tregojnë se për cilin problem bëhet fjalë duke thënë që qytetarët të drejtohen tek 'Termini im'.

Rasti i parë ka qenë për një të punësuar në ministrinë e arsimit i cili dje në mëngjës i kishte dërguar fëmijët tek mjeku amë, por sistemi i ka thënë se nuk ka sigurim, një tjetër rast një penzioner është përballur me të njetin problem dhe është detyruar që të paguajë barna privat.

Më pas me të njejtin problem janë përballur edhe shumë qytetarë tjerë të punësuar nëpër komuna dhe gjykata. Tek ata është paraqitur një linjë e kuqe me datat se kanë validitet deri më 31.01.2017 ose 31.12.2016.

Ndryshe nga të punësuarit në administratë, tek ata të kompanive private sigurimi ka qenë mirë dhe nuk ka pasur asnjë problem. Ndonëse Tv Nova ka tentuar disa herë të merr përgjigje nga institucionet përgjegjëse megjithatë në fund dje mbrëmë vonë është thënë se problemi qëndron tek kompania e cila ka testuar bazën virtuale të 'Sigurimi im', transmeton Zhurnal.mk

"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."
 24.09.2017, 10:29  | T.E. | 2,686 i lexuar

 

© ZHURNAL.mk

 Më tepër 

MË TË LEXUAR
29-ti , ditë historike për liderët shqiptarë
A do të rimëkëmbet PDSH-ja nëse bëhet pjesë e qeverisë së Zaevit? Flasin analistët
« Analistët » LSDM drejt rrugës së VMRO-së, pushteti absolut dëmton Maqedoninë
Çairasit - Zekës: Të kanë skaduar çokollatat
Çmendet Gruevski: Hyrja në Parlament më 27 prill akt patriotik
 


MARKETINGU    |    IMPRESUM    |    KONTAKT    |    ARKIVA

AGJENCIA E LAJMEVE "ZHURNAL"


E-mail: info @ zhurnal.al

maqedoniakosovashqiperiabotaekonomikronikasportkultureshowbizteknologji
© 2017 ZHURNAL
Të gjitha të drejtat e përmbajtjes në këtë portal janë të rezervuara.
Ndalohet ribotimi i përmbajtjes (lajmeve dhe të gjitha shkrimeve të tjera) pa lejen me shkrim të portalit "Zhurnal".
Çdo përdorues publik i përmbajtjes sonë pa autorizimin e posaçëm nga "Zhurnal" rrezikon të ballafaqohet me ligjin.