Kosova kërkon nga Italia përkrahje për liberalizim vizash
kosova
Kosova kërkon nga Italia përkrahje për liberalizim vizash

Kosova kërkon nga Italia përkrahje për liberalizim vizash

Prishtinë, 14 nëntor - Këshilli i Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, sot diskuton për Kosovën.

Sekretari i Përgjithshëm i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB), Antonio Guterres, sot në Këshillin e Sigurimit do të raportojë mbi punën e UNMIK-ut në Kosovë.

Mbledhja e sotme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, është e para që nga muaji maj dhe kjo mbledhje do të bëhet me kërkesë të Kinës, shtet ky që e mori kryesimin e Këshillit më 1 nëntor të këtij viti.

Në këtë mbledhje, për Kosovën do të raportojë ambasadorja e Kosovës në SHBA Vlora Çitaku, ndërkaq Serbia në këtë mbledhje do të përfaqësohet nga ministri i Jashtëm, Ivica Daçiq, raporton lajmi.net.

Siç u bë e ditur dje në mediat serbe, Daçiq në këtë mbledhje të Këshillit të Sigurimit pritet të flas edhe për themelimin e ushtrisë së Kosovës, e që sipas tij, arsyeja përse ai do ta ngritë këtë çështje para anëtarëve të OKB-së është se siç u shpreh ai, themelimi i ushtrisë së Kosovës është në kundërshtim me Rezolutën 1244, rezolutë kjo e themeluar nga vet Këshilli i Sigurimit.

Daçiq po ashtu ka bërë të ditur se para shteteve më të mëdha të botës në këtë mbledhje do të përdor çdo argument që sipas tij, themelimi i ushtrisë së Kosovës është në dëm të rajonit.

Kujtojmë se mbledhjet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së më parë janë mbajtur çdo tre muaj mirëpo, Britania e Madhe, e cila kishte marrë kryesimin e Presidencës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së në gusht të këtij viti, kishte hequr nga agjenda raportimin 3 mujorësh për gjendjen në Kosovë dhe kjo kërkesë u përkrah edhe nga SHBA-të, Franca dhe vendet e tjera përkrahëse të Kosovës.

Mirëpo, kundër kësaj u sh preh Serbia

© ZHURNAL 14.11.2018, 11:07 | Xh.I. | 601 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

LAJMI I FUNDIT (FOTO) Të shtëna me armë në Strasburg - Europarlamentarët “ngujohen” brenda PE-së

Strazburg, 11 dhjetor - Një person raportohet të ketë vdekur, nëse 6 të tjerë janë plagosur pas të shtënave të mbrëmjes së të martës pranë një tregu Krishtlindjeje në qytetin e Strasburgut, ndërkohë që policia thotë se i dyshuari i armatosur është ende në arrati.

“Një ngjarje tejet serioze që cënon sigurinë publike po ndodh në Strasburg. Banorët janë të lutur të qëndrojnë në shtëpi”, shkruante në rrjetin social “Twitter” ministri i Brendshëm francez.

“Të shtëna në qendrën e qytetit të Strasburgut. Faleminderit të gjithëve që qëndroni në shtëpi, derisa situata të qetësohet”, dërgonte mesazhin e tij zv.kryebashkiaku i qytetit, Alain Fontanel.

Por, më e rëndësishmja është “shtetrrethimi” i Parlamentit Europian që e ka selinë në Strasburg. Sipas asaj që bëhet e ditur, europarlamentarët, stafi shtesë dhe gazetarët e kanë patur të pamundur të dalin nga ndërtesa pas informimit për të shtëna.

PE është duke mbajtur aktualisht një seancë plenare, me qindra europarlamentarë dhe zyrtarë të tjerë që kanë shkuar si çdo muaj në Strasburg nga Brukseli.

© ZHURNAL 11.12.2018, 21:38 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."