Hajredini: Reforma e taksave mund të sjell evazion fiskal
ekonomi
Hajredini: Reforma e taksave mund të sjell evazion fiskal

Hajredini: Reforma e taksave mund të sjell evazion fiskal

Shkup, 7 nëntor - Është demagogji të pohojë se me këtë reformë të taksave po i ndihmohet varfërisë dhe se arrihet një farë drejtësie, tha për “Faktor” ish-ministri i Financave, Xhevdet Hajredini.

Përfundimisht, për shkak se, siç thotë Qeveria, një shkallë më e lartë progresi do të mbulojë vetëm një përqind të popullsisë, do të thotë se nuk do të ketë rëndësi apo efekt të madh, por është e mundur të rritet evazioni fiskal.

Ministri i Financave të shtunën njoftoi se që nga janari i vitit të ardhshëm, do të hyj në fuqi taksa progresive me tetë përqind shtesë të tatimit mbi një pagë bruto mujore prej 90.000 denarë. Me një normë prej 18 përqind do të paguajnë ato që marrin mbi 90.000 denarë.

“Bërja e një reforme që prek një përqind të qytetarëve nuk është as reformë. Taksa progresive ideologjike është më majtas, ndërsa proporcioni (i sheshtë) është më i saktë, por sa njerëz janë duke marrë mbi 90.000 denarë dhe si do të ndikojë kjo, nuk mendoj se ja vlen për tu diskutuar. Nuk ka rëndësi dhe unë nuk mendoj se do të ketë efektin e zvogëlimit të varfërisë”, tha Hajredini.

Ai gjithashtu tha se nga kjo mund të pritet evazion më i madh fiskal.

© ZHURNAL 07.11.2018, 11:54 | D.J. | 1,658 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Gruevski në Gjykatë, përmes video incizimit

Shkup, 11 dhjetor - Nikolla Gruevski u pa dhe u dëgjua përmes video incizimit që u paraqit si dëshmi në Gjykatën Penale gjatë seancës gjyqësore për rastin “Tortura”.

Gjegjësisht, PSP-ja sot ka paraqitur si dëshmi incizim nga lajmet e MTV-së që janë transmetuar me 6 qershor të vitit 2011, ku lajmi i parë ka qenë arrestimi i Ljube Boshkovskit, ndërsa lajmi i dytë ka qenë fitorja e VMRO-së në zgjedhjet e atëhershme parlamentare. Në një nga kronikat e gazetareve ka qenë në lidhje me hapjen e një pishine në të cilën natyrisht, paraqitet edhe isj-kryeministri Nikolla Gruevski me çrast për një kohë të shkurtë u paraqit figura e tij gjatë seancës gjyqsore.

Gruevski tashmë një muaj gjendet është arratisur në Hungari.

Seanca e sotme për rastin “Tortura” vazhdon me dëshmitë e propozuara nga PSP-ja. Video-incizimet tregojnë arrestimin e Boshkoskit. Por në vend që të paraqiten vetëm kronikat e gazetarëve në lidhje me këtë rast, me kërkesë të mbrojtjes, u shikua edicioni komplet i lajmeve .

Rasti “Tortura” ka të bëjë me mënyrën e privimit nga liria të liderit të Partisë së Bashkuar për Maqedoninë dhe ish ministër i Punëve të Brendshme Lube Boshkovski më 6 qershor të vitit 2011, një ditë pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare.

Në këtë rast të akuzuar janë  ish njeriu i parë i DSK-së, Sasho Mijallkov dhe gjashtë persona të njësisë “Alfa”.

© ZHURNAL 11.12.2018, 11:45 | Xh.I.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."