Arsenal armësh gjenden në një shtëpi të një serbi në Kaçanik
kosova
Arsenal armësh gjenden në një shtëpi të një serbi në Kaçanik

Arsenal armësh gjenden në një shtëpi të një serbi në Kaçanik

Prishtinë, 8 nëntor - Policia e Kosovës raporton se në fshatin Korminjan i Ultë, të Kaçanikut në një shtëpi të pabanuar pronë e të dyshuarit, i nacionalitetit serb janë gjetur dhe konfiskuar: 2 armë gjysmë automatike, 2 AK-47, 4 granata dore, 1 gaz lotsjellës, 6 karikatorë, 142 copë fishekë, 2 radiolidhje dhe 100 copë banderola të Ministrisë së Shëndetësisë.

© ZHURNAL 08.11.2018, 13:08 | Xh.I. | 2,852 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Bekteshi një ndër ministrat më të pasur në qeverinë e Zaevit

Shkup, 14 nëntor – Zhaklina Haxhi Zafirova nga Qendra e gazetarisë hulumtuese gjatë pranisë së saj në Studio1 ka zbuluar të rejat lidhur me platformën PEP (politically exposed person).

Projekt ky i financuar nga ambasada amerikane për gazetarët dhe për qytetarët që të sigurojë informacione të besueshme për funksionarët. Ueb platforma do jetë bazë e të dhënave për atë se cka disponojnë, niveli i familjes më të ngushtë, nëse janë të involvuar në ndonjë biznes, pasuria personale, nëse janë aksioner dikundi, me një fjalë të gjitha të dhënat të cilat i kanë deklaruar në Agjencinë për deklarim të pasurisë. Të dhënat do të azhurohen në nivel javor dhe do të përfshihen të gjitha storiet hulumtuese.

Haxhi Zafirova deklaroi se për momentin po skenohen 146 persona, deputet e ministra e më pas edhe kryetar komunash. Ministri më i pasur momentalisht është Koco Angjushev e më pas në top 6 e tyre jane edhe Kreshnik Bekteshi, Nikola Dimitrov, Zoran Zaev etj.

© ZHURNAL 14.11.2018, 22:55 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."