Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit
ekonomi
Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit

Takim pune i ekspertëve nga vendet e Basenit të Drinit

Shkup, 4 dhjetor – Në kuadër të Procesit të Drinit, sot dhe nesër në Athinë mbahet takim pune i ekspertëve nga të gjitha vendet e Basenit të Drinit – Maqedoni, Shqipëri, Mal të Zi, Kosovë dhe Greqi. Ekspertët do të punojnë në analizë të lidhjeve për arsye dhe lidhje të problemeve në Basenin e Drinit dhe sub basenet në liqenin e Ohrit, të Prespës dhe të Shkodrës.

Gjithashtu, do të konfirmohen arsyet për prishjen e cilësisë së ujërave në basen, prishjes së biodiversitetit, ndryshueshmërisë së regjimit hidrologjik dhe transportit të sedimentit, në kontekst kufitar, por edhe do të konfirmohen edhe aktivitetet për reagim dhe parandalim të arsyeve.

Tërë analiza është kontribut për përpunimin e Planit strategjik të akcizës për derdhjen e lumit Drin, që do të jetë dokument të cilin shtetet do ta negociojnë në kontekst të prioriteteve për mbrojtje dhe konfirmim të tërë derdhjes.

Takimi është organizuar dhe udhëhequr nga ana e Partneritetit global për ujëra – Mesdhetar i cili është zbatues ekzekutiv i GEF Projektit të Drinit.

© ZHURNAL 04.12.2018, 11:48 | D.J. | 1,142 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Mogherini i fton në takim udhëheqësit e vendeve të Ballkanit Perendimor

Bruksel, 14 dhjetor - Shefja për Politikë të Jashtme dhe Siguri e Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, do të organizojë një takim joformal me liderët e Ballkanit Perendimor gjatë javës së ardhshme në Bruksel.

Në takimin e 19 dhjetorit, do të diskutohet për situatën në rajon, arritjet gjatë vitit 2018 si dhe planet për vitin e ardhshëm, ka njoftuar Shërbimi i Jashtëm i Bashkimit Evropian.

“Në vitin 2018 është konfirmuar perspektiva e qartë evropiane, e bazuar në meritat dhe rezultatet, për të gjithë partnerët në Ballkanin Perendimor” thuhet në njoftim.

Komisioni Evropian, në shkurt, miratoi strategjinë për Ballkanin Perendimor, ndërkaq në samitin me BE-në në Sofje,në muajin maj, u mblodhën gjithë përfaqësuesit e vendeve të Ballkanit Perendimor, për herë të parë pas 15 vjetëve.

Në takimin e 19 dhjetorit do të marrë pjesë edhe Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Johannes Hahn.

© ZHURNAL 14.12.2018, 20:24 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."