Ish-ylli i Argjentinës dhe Realit: Kur iu bashkova ekipit rival, ma dogjën shtëpinë
sport
Ish-ylli i Argjentinës dhe Realit: Kur iu bashkova ekipit rival, ma dogjën shtëpinë

Ish-ylli i Argjentinës dhe Realit: Kur iu bashkova ekipit rival, ma dogjën shtëpinë

Ish-futbollisti argjentinas, Oscar Ruggeri, i cili kishte luajtur për Real Madridi për një sezon në vitin 1990, ka treguar se kur ishte transferuar nga Boca Juniors në River Platë, tifozët e Bocas ia kishin djegur shtëpinë.

Ndeshja kthyese e finales së Copa Libertadores, mes Boca Juniors dhe River Plate, pritej të zhvillohej të shtunën, më 10 nëntor. Ndeshja nuk u zhvillua, pasi që lojtarët e Bocas nuk ishin ende një gjendje mjaftueshëm të mirë shëndetësore për ta zhvilluar atë. Tani është vendosur që kjo ndeshje të zhvillohet të dielën, më 9 dhjetor, në Santiago Bernabeu, transmeton Gazeta Express.

Gjatë kohës kur autobusi i Boca Juniors po shkonte drejt stadiumin “Monumental”, u sulmua nga tifozët e River Plate, të cilët filluan ta gjuajë atë me gurë, duke i thyer të gjithë xhamat dhe duke i shkaktuar kështu disa lëndime lojtarëve që gjendeshin brenda.

Dy lojtarë të Bocas ishin dërguar në spital për të marrë trajtime, ndërsa disa të tjerë kishin vjellë në zhveshtore. Lojtarët thanë se nuk janë në gjendje mjaft të mirë shëndetësore dhe mendore për ta zhvilluar ndeshjen, e cila fillimisht ishte shtyrë për 2 orë.

Dhe në një intervistë për radion spanjolle, Onda Cero, Ruggeri ka treguar për një incident të tmerrshëm, kur një grup i tifozëve të Bocas kishin tentuar t’ia djegin shtëpinë atij.

“Kam luajtur në River dhe në Boca dhe kalova një kohë të mrekullueshme në të dy klubet. Kur kalova nga Boca në River, ata i vunë zjarr shtëpisë time, përderisa prindërit e mi ishin brenda”, ka thënë Ruggeri.

“Kur ata e bënë këtë gjë, unë shkova ta takoja kryetarin e Boca Barras Bravas. U përballa me të sepse ai kontrollonte gjithçka dhe i thashë se kjo është gjëja e fundit të cilën do ta duroja”.

© ZHURNAL 06.12.2018, 11:00 | Xh.I. | 369 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Manifestim i mbrëmjes së maturës në kolegjin “Jahja Kemal” në Strugë

Strugë, 14 dhjetor – Manifestimi i mbrëmjes së maturës për të shtatën herë me rradhë është organizuar vikendin e kaluar në hapësirat e kolegjit Jahja Kemal në Strugë e në këtë manifestim të pranishëm kanë qenë nxënësit e vitit të katërt, profesor dhe shumë personalitete publike nga Struga. Nxënësit maturant para manifestimit ju është mbajtur trajnim se sit ë sillen në manifestime formale të tilla dhe protokollare. Evenimentin e kanë pasuruar edhe me pjesën zbavitëse ku nxënësit e shkollës që kanë formuar një bend kanë bërë muzikë xhaz.

Ideja për këtë eveniment është dhënë nga vet shkolla që para shtatë viteve në bashkëpunim me qytetin e Strugës duke realizuar kështu me shumë sukses. Nxënësit i ka pritur organizatori që është profesor nga shkencat shoqërore. Gjithë pjesëmarësit kanë respektuar kodin e veshjes që është karakteristik për këto lloj manifestime. Sipas udhëheqësisë së shkollës, ky është manifestim shumë i rëndësishëm për shkak se një numër i madh i nxënësve sipas statistikave vazhdojnë mësimin jashtë shtetit dhe janë shumë personalitete të njohura dhe të suksesshme në sferën e biznesit si në vend ashtu edhe jashtë.

 

© ZHURNAL 14.12.2018, 20:59 | T.E.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."