Vuçiq: Thaçi pagoi para të majme për t’u ulur pranë Merkel, në ceremoninë e Bushit
kosova
Vuçiq: Thaçi pagoi para të majme për t’u ulur pranë Merkel, në ceremoninë e Bushit

Vuçiq: Thaçi pagoi para të majme për t’u ulur pranë Merkel, në ceremoninë e Bushit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka thënë sot  se homologu i tij kosovar, Hashim Thaçi ka paguar para të majme për të siguruar një vend dhe ulëse të mirë në Paris, muajin e kaluar, por edhe në varrimin e presidentit George H.W. Bush, të mërkurën në Amerikë.

Ai, siç përcjellë klankosova.tv,  ka shtuar se po të mos e bënte këtë gjë, Thaçi do ta kishte të pamundur të ulej, sidomos dje, mes kancelares gjermane dhe presidentit polak.

“Bëhet fjalë për para të majme që i paguajnë të dërguarit e tij, e jo ‘kuazi’ shteti i tij. Para së gjithash ata nga New York-u, por edhe nga Zvicra, Gjermania, Italia..”, ka thënë ai në një intervistë për Tv Pink, transmeton klankosova.tv.

“Të mos keni iluzione se diçka tjetër është në pyetje. Paramendojeni Thaçin – një luftëtar i njohur për të drejtat e njeriut – ta ketë merituar me diçka tjetër ulësen ngjitur me Merkelin”.

Megjithatë, serbi ka lënë të hapur edhe një mundësi tjetër për atë se si iu bë e mundur Thaçit të sigurojë këto ulëse kaq të rëndësishme në Francë e Amerikë. Sipas tij, ndoshta dikush i “fuqishëm” po i ndihmon atij, duke përfaqësuar interesat e Prishtinës, por ka përfunduar se është i bindur që kjo nuk është e vërtetë./klankosova.tv/.

© ZHURNAL 06.12.2018, 11:13 | Xh.I. | 1,113 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."