Incident në protestat në Selanik dhe Athinë
bota
Incident në protestat në Selanik dhe Athinë

Incident në protestat në Selanik dhe Athinë

Athinë, 6 dhjetor – Incidente më të vogla kanë ndodhur në protestat që po mbahen në Selanik dhe Athinë, të organizuara nga nxënës dhe studentë në suaza të aktiviteteve për shënimin e 10 vjetorit të vrasjes së Aleksis Grigoropulos, lajmëroi korrespondentja e MIA-s nga Athina.

Në kryeqendrën greke, një grup i personave të maskuar e kanë sulmuar policinë me gurë dhe objekte, ku forcat speciale të policisë u janë kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës dhe shok bomba. Sipas mediave greke, janë arrestuar dy persona.

Incidentet të cilat kanë zgjatur shkurt, personat e maskuar kanë shkaktuar dëm material në disa dyqane dhe të stacioneve të autobusëve.

Është e ngjashme situata edhe në Selanik. Një grup i personave të maskuar e kanë sulmuar policinë me kotej molotovi, e cila është kundërpërgjigjur me gaz lotsjellës dhe shok bomba.

Protestat kryesore për shënimin e përvjetorit të vrasjes së Grigoropulos janë caktuar për më orën 18 sipas kohës lokale.

© ZHURNAL 06.12.2018, 15:22 | Xh.I. | 692 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Një kroat mashtroi një tetovar duke ia vjedhur 40 mijë euro!

Shkup, 14 dhjetor – Një qytetar nga Tetova humbi 40.000 euro me të cilat donte të blejë makina nga Italia, pasi u mashtruar nga një kroat, i cili deklarohej si pronar i kompanisë, ka njoftuar Ministria e Punëve të Brendshme, shkruan "Zhurnal".

Policia e Tetovës e ka akzuuar personin M.K. (38) nga Kroacia për mashtrim të veprës penale. Sipas policisë A.G. (34) nga fshati Strimnicë i Tetovës, menaxher i kompanisë nga Strimnica, muajin e kaluar njoftoi se është mashtruar. Biznesmeni shpjegoi se më parë kishte kontaktuar me një person të panjohur, i cili është paraqitur si pronar i një firme në Milano të Italisë.

Banori nga Tetova ishte i interesuar të blejë makineri pune dhe më 26 nëntor 2018 ai dërgoi përfaqësuesin e tij në Itali, të cilit iu prezantuan makinat e punës. Në të njëjtën kohë, përfaqësuesi i firmës nga Tetova i ka dhënë 8,000 euro si kapar, kurse si garancë iu është dhënë një fotokopje e letërnjoftimit të një personi nga Kroacia.

Pasi janë dakorduar për çmimin, A.G. i ka paguar edhe 32,000 euro firmës në Itali, por më pas M.K. i ndërpreu të gjitha kontaktet me qytetarin nga Tetova , kurse makineritë nuk iu dorëzuan atij.

© ZHURNAL 14.12.2018, 20:39 | B.L.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."