Ushtria e Pakistanit mbështet bisedimet e SHBA-së për paqe me talibanët afganë
bota
Ushtria e Pakistanit mbështet bisedimet e SHBA-së për paqe me talibanët afganë

Ushtria e Pakistanit mbështet bisedimet e SHBA-së për paqe me talibanët afganë

Ushtria e Pakistanit ka njoftuar të enjten se mbështet përpjekjet e Shteteve të Bashkuara për arritjen e një zgjidhjeje politike me talibanët afganë për t’i dhunë fund luftës 17 vjeçare, duke i bërë thirrje Uashingtonit që ta konsiderojë Kabulin si mik në rajon në vend të “dështimit”.

Këto komente nga zëdhënësi i ushtrisë pakistaneze, gjenerali, Asif Ghafoor, kanë ardhur pak kohë pasi përfaqësuesi special i SHBA-së për Afganistanin, Zalmay Khalilzad, ka njoftuar për një vizitë të realizuar në kryeqytetin e Pakistanit, Islamabad.

“Aq sa kemi mundësi do të bashkëpunojmë”, ka thënë Ghafoor në qytetin Ravalpindi, duke iu përgjigjur pyetjes se si mund t’i ndihmojë Pakistani SHBA-së për të negociuar një zgjidhje politike me talibanët, shkruan REL.

“Ajo se çfarë SHBA pret nga ne dhe zyra e Jashtme është që në një mënyrë ata të negociojne me talibanët”.

Khalilzad, i lindur në Afganistan, mirëpo diplomat i SHBA-së, që ka shërbyer si ambasador amerikan në Afganistan, Irak dhe Kombe të Bashkuara gjatë udhëheqjes së ish- presidentit George W. Bush, është emëruar nga administrata e Trumpit tre muaj më parë si i dërguar special për të negociuar paqen.

Vizita e tij në Pakistan ka ndodhur pas kërkesës së presidentit amerikan, Donald Trump ndaj kryeministrit pakistanez, Imran Khan, që shteti i tij në ndihmojë ne procesin e paqes në shtetin fqinj.

Uashingtoni i ka bërë presion Islamabadit për një kohë të gjatë, për siç ka thënë strehim të talibanëve afganë, mirëpo autoritetet pakistaneze kanë mohuar një gjë të tillë.

© ZHURNAL 06.12.2018, 16:15 | Xh.I. | 462 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."

 

Një kroat mashtroi një tetovar duke ia vjedhur 40 mijë euro!

Shkup, 14 dhjetor – Një qytetar nga Tetova humbi 40.000 euro me të cilat donte të blejë makina nga Italia, pasi u mashtruar nga një kroat, i cili deklarohej si pronar i kompanisë, ka njoftuar Ministria e Punëve të Brendshme, shkruan "Zhurnal".

Policia e Tetovës e ka akzuuar personin M.K. (38) nga Kroacia për mashtrim të veprës penale. Sipas policisë A.G. (34) nga fshati Strimnicë i Tetovës, menaxher i kompanisë nga Strimnica, muajin e kaluar njoftoi se është mashtruar. Biznesmeni shpjegoi se më parë kishte kontaktuar me një person të panjohur, i cili është paraqitur si pronar i një firme në Milano të Italisë.

Banori nga Tetova ishte i interesuar të blejë makineri pune dhe më 26 nëntor 2018 ai dërgoi përfaqësuesin e tij në Itali, të cilit iu prezantuan makinat e punës. Në të njëjtën kohë, përfaqësuesi i firmës nga Tetova i ka dhënë 8,000 euro si kapar, kurse si garancë iu është dhënë një fotokopje e letërnjoftimit të një personi nga Kroacia.

Pasi janë dakorduar për çmimin, A.G. i ka paguar edhe 32,000 euro firmës në Itali, por më pas M.K. i ndërpreu të gjitha kontaktet me qytetarin nga Tetova , kurse makineritë nuk iu dorëzuan atij.

© ZHURNAL 14.12.2018, 20:39 | B.L.
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.mk, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."