Brokoli, një nga perimet ideale për këto ditë të ftohta
medicina
Brokoli, një nga perimet ideale për këto ditë të ftohta

Brokoli, një nga perimet ideale për këto ditë të ftohta

Përmban vetëm 35 kalori në 100 gr, ndërkohë që përmban shumë vlera ushqyese.
– Brokoli ka veti anti-tumorale, 2 substancat më të njohura janë I3C (indole-3-carbinol) dhe sulforafane (sulforaphane).
-Përforcues i imunitetit (pasi është i pasur në vitaminë C).
-Është i dobishëm për personat që kane probleme me hipertensionin (përmban shumë kalium, i cili ndihmon në balancimin e tensionit arterial duke larguar natriumin brenda qelizave).

Shikoni se sa shumë vlera përmban në vetëm 100gr :
– 5 gr Karbohidrate
– 6,64 gr Fibra
– 0,37 gr Yndyrë
– 2,82 gr Proteina
– 89,2 mg Vitaminë C
– 0,73 mg Hekur
– 21 mg Magnez
– 66 mg Fosfor
– 316 mg Kalium
– 0,41 mg Zink
– 63 mg Acid folik (B9)

KUJDES

Për të marre në maksimumin vlerat, këshillohet të konsumohet kryesisht i freskët ose i zier për shumë pak minuta. Pra, kur uji ka valuar mund ta shtoni vetëm për pak minuta dhe jo më tepër.
Mund ta konsumoni
– si sallatë me perime të freskëta ose dhe të ziera
– si përbërës në supa të ndryshme
– në omletë
– si pure me perime te tjera miks për vogëlushët tuaj.

© ZHURNAL 11.01.2019, 10:31 | E.D. | 2,054 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."