Kjo është arsyeja pse mollët duhet të ruhen në frigorifer gjithmonë
medicina
Kjo është arsyeja pse mollët duhet të ruhen në frigorifer gjithmonë

Kjo është arsyeja pse mollët duhet të ruhen në frigorifer gjithmonë

Mbajtja e mollëve në një shportë në kuzhinën tuaj është diçka e bukur por thjesht diçka vizuale.

Ruajtja e tyre mbi tavolinë mund të bëje që ato të prishen shumë shpejt ndërkohë që nqs i mbani në frigorifer zgjasin disa javë më shumë, raporton Daily Meal. Në temperaturë dhome, mollat ​​zgjasin rreth një javë. Por nëse i ftohni ato, mund të qëndrojnë të freskëta për një deri në dy muaj. Kjo është thelbësore për reduktimin e mbeturinave ushqimore.

Mollët duhet të mbahen sa më të ftohta që të jetë e mundur por pa u ngrirë. Në rastin ideal, ju duhet t’i ruani ato në temperatura që variojnë nga 31 në 35 gradë celsius. Mollët fillojnë të ngrihen në rreth 29 gradë. Pra vendi ideal do të ishte në sirtarin e frigoriferit. Duhet të dini gjithashtu se nuk duhet të ruani mollë së bashku me prodhime të tjera. Mollat ​​lëshojnë etilen, një lëndë e cila bën që frutat dhe perime të tjera të prishen.

© ZHURNAL 12.01.2019, 10:28 | E.D. | 2,677 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."