Keni dhembje fyti? Mënyrat natyrale për ta kuruar
medicina
Keni dhembje fyti? Mënyrat natyrale për ta kuruar

Keni dhembje fyti? Mënyrat natyrale për ta kuruar

Luhatja e temperaturave shpesh shkakton shqetësime të ndryshme shëndetësore te njerzit, ndër to edhe dhimbje fyti. Kjo sëmundje shkaktohet nga një bakter i keq, i cili shfaqet në momentin kur gjen kushte të përshtatshme. Të gjithë në periudhën që preken i drejtohen mjekut ose farmacisë, megjithatë këshillohet që si fillim ta trajtoni me kura natyrale.

Limoni
Lëngu i limonit ka një aksion antibakterial natyral dhe mund të jetë i dobishëm për të dezinfektuar gojën dhe për të bërë gargarë në rastet e dhimbjes së fytit.

Kanella
Kanella ka veti të shkëlqyera shëruese. Ju mund të përgatisni një çaj bimor me kanellë dhe piper, i cili do t’ju ndihmojë të qetësoni dhimbjet e fytit dhe të lironi rrugët e frymëmarrjes.

Qepa
Së bashku me hudhrën ajo është konsideruar si një lloj antibiotiku natyral. Zgjidhja më e mirë është të përgatisni një çaj bimor të bërë nga lëkurat e qepës: vendoseni në një tenxhere, filtrojeni dhe lëngun e përftuar lëreni të ftohet. Për të përmirësuar shijen shtojini dhe pak sheqer.

© ZHURNAL 04.01.2019, 14:57 | E.D. | 2,763 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."