3 ushqime për të luftuar pagjakësinë
medicina
3 ushqime për të luftuar pagjakësinë

3 ushqime për të luftuar pagjakësinë

Si ta evitoni pagjaksinë 

Pagjakësia lidhet me mungesën e rruazave të kuqe të gjakut ose hemoglobinës, një proteinë e kuqe e cila është përgjegjëse për transportin e molekulave të oksigjenit në trup. 

Të prekurit nga pagjakësia përballen me simptoma si frymëmarrjet e shkurtra, lodhje ekstreme, lëkurë e zbehtë, dhimbje gjoksi, marrje mendsh, dhimbje koke dhe infeksione të shpeshta. 

Më poshtë u sjellim tri ushqime që ju ndihmojnë në luftën kundër anemisë: 

Buka integrale 

Mund të merrni 6% të sasisë së nevojshme ditore të hekurit vetëm nga një fetë bukë. Përfshini në dietën tuaj edhe makaronat integrale dhe oriz kafe. 

Vezët 

Ngrënia e një veze në ditë është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur sasinë e hekurit që merrni nga ushqimet. 

Shega 

Disa prej frutave më të pasura me hekur në planet janë shegët. Këto fruta gjithashtu përmbajnë shumë vitaminë C.

© ZHURNAL 06.01.2019, 10:34 | E.D. | 2,629 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."