Kanceri i gjirit: Tetë shenjat e hershme që nuk duhet t’i neglizhoni
medicina
Kanceri i gjirit: Tetë shenjat e hershme që nuk duhet t’i neglizhoni

Kanceri i gjirit: Tetë shenjat e hershme që nuk duhet t’i neglizhoni

Kanceri i gjirit është një nga sëmundjet më të zakonshme që sot i prek gratë. Nëse nuk zbulohet në kohë, mund të përhapet edhe tek organet tjera. Shkaktarët e saktë të kancerit të gjirit akoma nuk janë provuar shkencërisht, por është e sigurtë që predispozita gjenetike si dhe ekspozimi i vazhdueshëm ndaj stresit, mosha, pirja e duhanit, terapitë hormonale të ndryshme dhe të ngjashme, mund të ndikojnë në shfaqjen e kancerit të gjirit.

Megjithëse deri më tani besohej se ishte më i rrezikshëm për gratë më në moshë, kanceri i gjirit pothuajse në mënyrë të barabartë i sulmon edhe vajzat e reja dhe gratë.

Për këtë shkak kontrollet e rregullta janë mjaftë të rëndësishme. Vetëkontrolli duhet të bëhet çdo muaj dhe të ndiqet pamja e gjinjve. Bëhet në një mënyrë të thjeshtë, para pasqyrës, me ndriçim të mirë. Ngrini duart lart dhe kontrolloni nëse ka ndonjë parregullsi. Pastaj, me dorën e majtë, me lëvizje rrethore, prekni gjirin në anën e djathtë, pastaj këtë lëvizje përsëriteni me dorën e djathtë në gjirin në anën e majtë. Të njëjtën gjë përsëriteni në pozicionin e shtrirë, pasi që në atë mënyrë mund të ndjehen më mirë gjëndrat e brendshme.

Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme që t’u kushtohet vëmendje disa nga simptomave të mëposhtme, të cilat mund të tregojnë për fazën e hershme të kancerit të gjirit. Nëse i hetoni ato, menjëherë kontaktoni mjekun.

© ZHURNAL 10.02.2019, 19:36 | T.E. | 11,258 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."