Enti i Statistikës: Paga mesatare në janar 24.517 denarë
ekonomi
Enti i Statistikës: Paga mesatare në janar 24.517 denarë

Enti i Statistikës: Paga mesatare në janar 24.517 denarë

Shkup, 21 mars - Paga mesatare mujore neto në janar të vitit 2019 është 24.527 denarë, publikoi Enti Shtetëror i Statistikës.

Paga mesatare mujore neto për të punësuar, në janar të këtij viti në krahasim me janarin e vitit 2018, shënoi rritje për dy për qind.

Rritja bëhet kryesisht para se gjithash, me rritjen e pagës neto mesatare mujore për të punësuar në sektorët e veprimtarisë shëndetësore dhe mbrojtjes sociale 9,6 për qind, në minierë dhe gurore 8,3 për qind dhe në arsim 5,3 për qind.

Zvogëlimi i pagës mesatare mujore neto në krahasim me muajin e kaluar, është vërejtur në sektorët e artit, argëtimit dhe rekreacionit për 21,4 për qind, informatave dhe komunikacioneve për 19,8 për qind dhe tregti me shumicë dhe pakicë, riparimi i automjeteve dhe motoçikletave për 14,3 për qind.

Paga mesatare mujore bruto për të punësuar në janar të vitit 2019 është 36.386 denarë dhe shënon rritje prej 3,3 për qind.

© ZHURNAL 21.03.2019, 10:57 | Xh.I. | 1,635 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."