Biskota për fëmijë
receta
Biskota për fëmijë

Biskota për fëmijë

Përbërësit

250 gr miell

70 gr sheqer

1 lugë e mesme pluhur pjekurinash

120 gr gjalpë

1 vezë

1 lugë e mesme ekstrakt vanilje

1-2 lugë qumësht

Udhëzimet

Hapi 1

Në një enë përzini miellin, sheqerin dhe pluhurin për pjekurina. Transferoni në një processor për ushqim, shtoni gjalpën dhe pulsoni për disa sekonda disa herë deri sa gjalpa të jetë shpërndarë në mënyrë të barabartë.

Hapi 2 

Transferoni në një enë; shtoni vezën dhe vaniljen. Përzini shpejtë deri sa të formohet një top. Shtoni qumështin, 1 lugë ose 2, nëse masa është shumë e thatë për t’u formuar topi. Mbështillni me letër plastike dhe futeni në frigorifer për 30 minuta.

Hapi 3 

Vendosni letër për pjekje në dy enë për biskota.

Hapi 4

Nxirrni masën nga frigoriferi dhe shtrini në shtresë të hollë 1cm. Prisni në format tuaja të preferuara dhe transferoni në enët për pjekje, duke lënë 2 cm distancë mes tyre. Futni në frigorifer për 10 minuta deri sa të nxehet furra.

Hapi 5 

Piqni në temperaturë 160 C për 2 minuta, ose deri sa biskotat të marrin ngjyrë ari anash. Ju bëftë mirë!

 

 

© ZHURNAL 30.03.2019, 10:16 | L.E. | 771 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."