Kek me arra e reçel
receta
Kek me arra e reçel

Kek me arra e reçel

Përbërësit

 

4 vezë

200 gr sheqer

50 gr arra të bluara

50 gr arra të thërmuara

200 gr miell

100 ml qumësht

50 ml vaj

1 pluhur pjekurinash

100 gr rrush i thatë/stafidhe

4 lugë miell

sipas dëshirës reçel

Udhëzimet

Hapi 1

Të kuqtë e vezëve rrahini me 100 gr sheqer, pastaj shtoni 200 gr miell bashkë me pluhurin për pjekurina, arrat e bluara dhe arrat e thërrmuara, rrushin e thatë.

 

Hapi 2

Bëni një brumë homogjen, të cilin do ta hidhni në enën e lyer me yndyrë.

 

Hapi 3

Piqeni në furrën e parangrohur më parë në 200 gradë për 30 minuta.

 

Hapi 4

Kekun e pjekur lyejeni me reçel sipas dëshirës.

 

Hapi 5

Një të bardhë veze rraheni me pjesën e mbetur të sheqerit, shtoni 4 lugë miell dhe këtë masë hidhjani sipër kekut të lyer me reçel.

 

Hapi 6

Kthejeni në furrën e ngrohur në 160 gradë dhe lëreni të thahet për afro 25 minuta të tjerë.

 

Hapi 7

Para se të pritni kekun e ftohur, thikën lageni me ujë.

 

 

Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 31.03.2019, 10:25 | L.E. | 1,317 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."