Sallatë me patate
receta
Sallatë me patate

Sallatë me patate

Përbërësit

500 gr patate të vogla

100 gr sallam pikant

4 vezë të skuqura syze

1/2 spec jeshil

1/2 spec të kuq

1/2 tufe majdanoz

1/2 lugë mustardë pikante

50 gr ullinj jeshil pa bërthama

Kripë

Piper

100 ml vaj ulliri

 

Udhëzimet

HAPI 1

Lajmë patatet dhe i vendosim pa qëruar në një tenxhere. I mbushim me ujë të ftohtë derisa të mbulohen, u hedhim kripë dhe i vendosim për t'u zier.

 

HAPI 2

Pas zierjes, i kullojmë patatet dhe i vendosim menjëherë në ujë të ftohtë, në mënyrë që t'i qërojmë lehtë. I presim në 4 pjesë dhe i vendosim në një enë.

 

HAPI 3

Presim sallamin, perimet dhe erëzat. I bashkojmë në enën ku kemi vendosur patatet.

 

HAPI 4

Shtojmë vaj ulliri, mustardë, kripë dhe piper. I përziejmë lehtë dhe spërkasim me pika limoni, sipas dëshirës.

 

HAPI 5

Sallatën e vendosim në një pjatë të pastër, dhe sipër shtojmë vezën syze./renatomekolli.com/

© ZHURNAL 11.04.2019, 15:11 | L.E. | 1,229 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."