Sallatë kremoze me salcë pesto
receta
Sallatë kremoze me salcë pesto

Sallatë kremoze me salcë pesto

Përbërësit

 

250 gr makarona

2 lugë gjelle pesto borziloku

200 ml ajkë të thartë/shtalpë

100 gr djath feta

2 lugë gjelle vaj ulliri

2 lugë gjelle domate të thara

1 filxhan gjethe borziloku

kripë dhe piper i zi

 

Udhëzimet

Hapi 1 

Fillimisht, nëse djathi feta është shumë i njelmët, atëherë mos hidhni shumë kripë tek uji ku do të zieni makaronat.

 

Hapi 2

Në një enë bëni bashkë peston, shtalpën dhe vajin e ullirit. Në këtë përzierje shtoni makaronat e ziera dhe të ftohura.

 

Hapi 3

Shtoni djathin e thërmuar, borzilokun e grirë dhe domaten e tharë.

 

Hapi 4

Në fund trazojini mirë të gjitha dhe shërbejini si një drekë të thjeshtë vere ose si sallatë shoqëruesepër njërin nga vaktet kryesore të ditës.

Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 12.04.2019, 11:13 | L.E. | 688 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."