Patatet ju mbrojnë nga kanceri
medicina
Patatet ju mbrojnë nga kanceri

Patatet ju mbrojnë nga kanceri

Patatet janë ndër ushqimet më të përdorura në botë.

Kjo perime ka shumë përfitime shëndetësore nëse konsumohet në formën e shëndetshme.

Fibrat, kaliumi, vitamina C, vitamina B6 dhe mungesa e kolesteroli, të gjitha këta përbërës që gjenden në patate ndihmojnë shëndetin e zemrës.

Patatet përmbajnë një sasi të konsiderueshme të fibrave. Fibra ndihmon në zvogëlimin e sasisë totale të kolesterolit në gjak, duke ulur kështu rrezikun e sëmundjeve të zemrës, njofton Klan Kosova.

Hulumtimi i bazuar në NHANES thotë se konsumimi i sa më shumë kaliumit dhe sa më pak natrium është lidhur me një zvogëlimin e rrezikut të të gjithë shkaktarëve të vdekjes dhe sëmundjeve në zemër.

© ZHURNAL 12.04.2019, 11:51 | L.E. | 860 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."