Supë me kërpudha
receta
Supë me kërpudha

Supë me kërpudha

Përbërësit

300 gr lloje të ndryshme kërpudhash (Portobello, Champignon, Porcini etj.)

Pak lëng pule

1/2 gotë verë e bardhë

2 lugë kos

50 ml vaj tartufi

50 gr gjalpë

50 ml vaj ulliri

1 limon

1 qepë

3 thelpinj hudhre

Pak majdanoz

Kripë

Piper

Udhëzimet

HAPI 1

Pastrojmë mirë kërpudhat. Kërpudhat e vogla nuk i lajmë me ujë, por i pastrojmë me pecetë të pastër dhe të njomë, ndërsa kërpudhave të mëdha u heqim cipën. I presim në feta.

HAPI 2

Presim hollë qepën dhe hudhrat, ndërsa majdanozin e grijmë imët.

 

HAPI 3

Vendosim në një tenxhere gjalpin, vajin e ullirit, qepët dhe hudhrat. I lëmë për pak minuta në zjarr me temperaturë të ulët.

 

HAPI 4

Shtojmë kërpudhat dhe mbyllim tenxheren me kapak, që kërpudhat të nxjerrin lëngun e tyre.

 

HAPI 5

I shuajmë me verë dhe shtojmë lëngun e pulës, kripën, piperin, majdanozin dhe vajin e tartufit.

 

HAPI 6

E ziejmë supën deri në momentin që ka marrë shijen e dëshiruar, dhe në 10 minutat e fundit shtojmë lëngun e limonit dhe kosin. Në fund e kalojmë në multi procesor.

 

© ZHURNAL 13.04.2019, 11:09 | L.E. | 488 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."