Kryeministri spanjoll ashpërson pozicionin e tij ndaj Katalonjës
bota
Kryeministri spanjoll ashpërson pozicionin e tij ndaj Katalonjës

Kryeministri spanjoll ashpërson pozicionin e tij ndaj Katalonjës

 

Tentimi i dështuar i Katalonjës për t’u ndarë nga Spanja dhe qasja e Madridit zyrtar karshi këtij rajoni, është bërë temë përcaktuese për zgjedhjet që pritet të mbahen më 28 prill, në të cilat, sipas sondazheve, një koalicion i partive të krahut të djathtë dhe partitë sindikale mund të marrin shumicën e ulëseve në Parlament.

“Nëse shohim se ligjet dhe Kushtetuta, ose statusi autonom i Katalonjës sërish shkelen, qeveria që unë udhëheq do të veprojë me forcë dhe proporcion kundër çdo sfide”, tha Sanchez për të përditshme Hoy, transmeton Reuters.

 

Nëse një gjë e tillë ndodh, Sanchez sugjeroi se ai mund marr në dorë pushtetin në Katalonjë, ashtu siç kishte vepruar ish-kryeministri spanjoll, Mariano Rajoy, i cili mori përsipër udhëheqjen e qeverisë rajonale, gjatë krizës më 2017, kur ky rajon shpalli njëanshëm pavarësinë.

 

“Është nen i Kushtetutës dhe ne jemi një Qeveri që e respektojmë Kushtetutën dhe do të sigurohemi për këtë”, tha Sanchez, kur u pyet nëse do të përdorte fuqitë që ia jep neni 155 i Kushtetutës, për të marrë përsipër qeverisjen e rajonit të Katalonjës.

© ZHURNAL 14.04.2019, 18:05 | T.E. | 976 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."