Park Hotel &Spa, me menaxher të suksesshëm (Intervistë me Ponojatis Kolokatis)
ekonomi
Park Hotel &Spa, me menaxher të suksesshëm (Intervistë me Ponojatis Kolokatis)

Park Hotel &Spa, me menaxher të suksesshëm (Intervistë me Ponojatis Kolokatis)

Të jesh menaxher hoteli kërkon aftësi të shkëlqyera në menaxhimin e stafit dhe sallës. Atij i duhet që të planifikojë, organizojë dhe drejtojë të gjitha shërbimet e hotelerisë.  Puna në hotele të mëdha shpesh nënkupton edhe detyra shumë të veçanta. Pra roli i menaxherit është që të administrojë në total një ambient pune. Panojotis Kollokatis, menaxher i Park Hotel &Spa, në një intervistë, që transmeton zhurnal.mk, tregon për suksesin e tij si menaxher hoteli, të cilën mund ta lexoni si më poshtë: -

Ju jeni menaxher i përgjithshëm i Park Hotel & Spa rreth 2 vite. Hyrja në një biznes hotelesh ishte dëshira jote? Cili ishte frymëzimi juaj për atë që bëni dhe çfarë është përvoja juaj në krahasim me hotele të tjera në të cilat keni punuar në mbarë botën? 

- Po, definitivisht. Si fëmijë, fillova që në fillimi, kështu që punova si kamerier, banakier ... Kam kaluar të gjitha fazat. Kjo më ka ndihmuar shumë në procesin e rritjes dhe të kuptuarit të të gjitha aspekteve të gjërave. Komunikimi me njerëzit ishte gjithnjë ajo që më pëlqente, së bashku me eksplorimin e horizonteve të reja, kulturave të reja ... gjatë karrierës time profesionale kam udhëtuar dhe punuar në 4 vende dhe  të gjithë udhëtimet më sollën përvoja të ndryshme, por ajo që vazhdimisht më shtynte ishte pasion dhe përkushtimi.Dua t’ju them se biznesi i hotelerisë në  Maqedoninë Veriore po përmirësohet me të vërtetë, por është gjithashtu shumë dinamike dhe kërkon vëzhgim dhe monitorim të vazhdueshëm të tendencave më të mira të botës në hoteleri, teknologji dhe shërbime të reja. Kjo është pikërisht ajo për të cilën përpiqemi, kështu që ne e zbatojmë atë në çdo gjë që e ndërmarrim.

Park Hotel & Spa Shkup është hoteli më i mirë në vend. Çfarë motivim dhe shërbimin profesional mbani në të gjitha aspektet e biznesit tuaj?

- Me trajnim të vazhdueshëm dhe investime në staf dhe ofrimin e shërbimeve të klasit botëror të klasit të lartë. Ne kemi të njëjtin vizion, punojmë si një ekip dhe së bashku ne përballemi me sfida të reja. Unë inkurajoj njerëzit e mi për të bërë gjërat në një mënyrë tjetër, për të qenë gjithmonë kurioz dhe për të mos pasur frikë nga sfidat. Ne tregojmë ëndrrat tona një zëri dhe i plotësojmë ato, të gjithë së bashku. Të jesh i ndryshëm dhe unik është shumë i rëndësishëm dhe trajtimi i çdo klienti në një mënyrë të personalizuar është më i rëndësishëm se lokacioni perfekt apo luks.

Cili është suksesi më i madh i Park Hotel & Spa që nga fillimi i ekzistencës së tij dhe cili është çelësi i suksesit?

- Bëmë ndryshime. Ne nuk kemi frikë të eksperimentojmë, kërkojmë këshilla dhe mendime nga klientët tanë dhe përpiqemi për më shumë. Njerëzit dhe mysafirët na njohin, njohin vlerën tonë dhe çfarë do të thonë për ne është besnikëria, besimi dhe kthimi i tyre këtu. 

Ku e shihni biznesin tuaj në të ardhmen e afërt dhe a planifikoni të zgjeroni objeket e hotelit?

- Ne patëm një rrugëtim të mrekullueshëm. Ne bëhemi më të fortë dhe më të fortë dita-ditës, paralelisht me historinë tonë, suksesi i së cilës po përgatitet për të arritur një nivel krejtësisht të ndryshëm. Ne jemi të përgatitur për të mirëpritur anëtarin e ri të Parkland Hospitality Group, Next Door Park Hotel, hotel me katër yje, që ndodhet ngjitur me Park Hotel & Spa. Hapja e hotelit të ri është rezultat i përmbushjes së vazhdueshme të kapacitetit të Park Hotel & Spa dhe dëshira për të përmbushur nevojat e rritjes së numrit të turistëve dhe mysafirëve që vijnë në Maqedoni Veriore, duke ofruar një koncept krejtësisht të ri, të freskët dhe të personalizuar.

 

 

© ZHURNAL 19.04.2019, 15:21 | D.K. | 16,706 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."