Protestojnë familjarët e personave me nevoja të posaçme
maqedonia
Protestojnë familjarët e personave me nevoja të posaçme

Protestojnë familjarët e personave me nevoja të posaçme

Shkup, 20 prill - Dy vjet më parë ata kamponin në parkun “Zhena Borec”, ndërsa sot erdhën për t’ua përkujtuar institucioneve se që atëherë të drejtat e personave me aftësi të kufizuara nuk janë përmirësuar. Nisma Qytetare “5 në 12” kërkon debat të përbashkët për Ligjin për Mbrojtje Sociale me ministrinë kompetente dhe përmes zgjidhjeve të përhershme të mbrohen personat me aftësi të kufizuara.

Shumë çështje të ndjeshme nuk janë zgjidhur, nuk është zgjidhur çështja e asaj se çfarë do të ndodhë me fëmijët tanë pas nesh, sidomos zonat rurale, qytetet më të vogla, është e tmerrshme. Për shembull, në Strugë ka shumë fëmijë autik, të cilët nuk vizitojnë askënd, qëndrojnë në shtëpi. Ne duam që kjo të zgjidhet me ligj- deklaroi Zoran Mijalkov – Shoqata “Zemra të bashkuara”.

Unë besoj se do të kenë mirëkuptim dhe do të ulemi së bashku për ta përmirësuar Ligjin për Mbrojtje Sociale, sepse ligji që është propozuar nuk është i drejtë, sepse nga njëri merr e tjetrit i jep- tha Suaret Alisan, anëtar i trupit koordinues të 5 në 12.

Teknologjia ndihmëse dhe pajisjet që u nevojiten janë tepër të shtrenjta për xhepin e tyre. Në të njëjtën kohë, ata kërkojnë të fshihet kufirin i moshës 26 vjeçare nga ligji i punës dhe politikës sociale dhe për shëndetësi. Pas atij limiti në moshë i kufizohet ndihma shtetërore. Kërkohet që edhe prindërit vetushqyes, gjatë rishikimit të buxhetit, të jenë të barabartë me familjet kujdestare, ndërsa me rishikimin e buxhetit për vitin 2018, familjet biologjike të jenë të barabarta me familjet kujdestare. Ata gjithashtu kërkojnë edhe Avokat të Popullit për personat me aftësi të kufizuara. Nga kërkesat e shumta që ata publikisht i parashtruan, e vetmja kërkesë e përmbushur, siç potencojnë, është hapja e Qendrës për Sindromën Daun, e cila, sipas tyre, nuk mjafton.

© ZHURNAL 20.04.2019, 16:25 | T.E. | 1,199 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."