Kube me arra e çokollatë
receta
Kube me arra e çokollatë

Kube me arra e çokollatë

Përbërësit

250 gr gjalpë

12 lugë gjelle sheqer pluhur

200 ml ujë me gaz

8 lugë gjelle arra të bluara

300 gr miell

1 pluhur pjekurinash

100 gr cokollatë gatimi

Glazura:

200 gr cokollatë gatimi

80 gr gjalpë

 

Udhëzimet

 

Hapi 1 

200 gr gjalpë lërini të qëndrojnë në vend të ngrohtë, ndërsa kur të zbutet mirë rraheni bashkë me sheqerin pluhur.

 

Hapi 2

Duke e rrahur masën vazhdimisht shtoni edhe ujin me gaz dhe gradualisht edhe arrat, miellin e bërë bashkë me pluhurin për pjekurina dhe çokollatën e grirë në rende.

 

Hapi 3 

Masën e fituar zbrazeni në tavën e lyer me pjesën tjetër të gjalpës (50 gr).

 

Hapi 4 

Piqeni në furrën e parangrohur në 180 gradë për afro gjysmë ore.

 

Hapi 5 

Ëmbëlsirës së pjekur hidhjani glazurën e bërë me çokollatë e gjalpë.

 

Ju bëftë mirë.

 

© ZHURNAL 04.04.2019, 15:28 | L.E. | 1,600 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."