Volumi i tregtimit të Bitcoin në pikën më të ulët në dy vite
teknologji
Volumi i tregtimit të Bitcoin në pikën më të ulët në dy vite

Volumi i tregtimit të Bitcoin në pikën më të ulët në dy vite

Volumi i tregtimit të bitcoin arriti pikën më të ulët gjatë muajit Mars në dy vite raportoi TradeBlock ditën e Enjte.

Volumi i bitcoin në pesë bursat më të mëdha ishte 2.14 miliardë dollarë muajin e kaluar, më e ulëta që prej muajit Prill 2017 kur ishte vetëm 845 milionë dollarë.

Kriptomonedha e parë në botë ka rënë me 70% që kur arriti vlerën më të lartë Dhjetor të 2017-ës. Rënia e bitcoin ka prekur të gjitha kriptomonedhat e tjera.

Ndërhyrja e autoriteteve në mbarë botën rritën shqetësimet rreth kriptomonedhave ndërsa rregullatorët kërkonin më shumë mbikëqyrje të kriptomonedhave.

Në fillim të kësaj jave bitcoin u rikuperua disi duke shkuar në 5,345 dollarë në platformën e Bitstamp.

TradeBlock tha se volumi i tregtimit të një prej bursave më të njohura kriptografike Coinbase ishte 1.6 miliardë dollarë, gjithashtu më e ulëta në dy vite.

Hulumtimi i TradeBlock zbuloi se ndërsa volumi i tregimit binte, bursat kishin filluar të rrisnin tarifat gjatë 2018-ës dhe 2019-ës.

Kjo rritje ishte e pritur ndërsa bursa përpiqen të mbrojnë të ardhurat e tyre të cilat janë tkurrur së bashku me rënien e vlerës së bitcoin dhe mbarë industrisë së kriptomonedhave. /PCWorld Albanian

© ZHURNAL 05.04.2019, 11:15 | L.E. | 635 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."