Konsumoni këtë frut për sy më të shëndetshëm
medicina
Konsumoni këtë frut për sy më të shëndetshëm

Konsumoni këtë frut për sy më të shëndetshëm

Mango është plot me ushqyes që ndihmojnë në mbajtjen e syve shëndetshëm.

Dy lëndë ushqyese kryesore që përmban mango janë antioksidantë luteinë dhe zeaksantin, njofton Klan Kosova.Këto grumbullohen në retinë e syrit – pjesa që konverton dritën në sinjale të trurit, kështu që truri juaj mund të interpretojë atë që po shihni – veçanërisht në thelbin e tij, macula.

Brenda retinës, luteina dhe zeaksantin veprojnë si një diell natyror për të absorbuar dritën e tepërt. Përveç kësaj, ata duket se i mbrojnë sytë nga drita e dëmshme blu.

Mangot janë gjithashtu një burim i mirë i vitaminës A, që po ashtu është e mirë për shëndetin e syve.

Mungesa e vitaminës dietike A ka qenë e lidhur me sytë e thatë. Mangësitë më të rënda mund të shkaktojnë probleme më serioze, siç janë dhimbjet e kornesë.

© ZHURNAL 07.04.2019, 10:42 | L.E. | 1,397 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."