Kek me çokollatë e banane
receta
Kek me çokollatë e banane

Kek me çokollatë e banane

Përbërësit

 

5 vezë

200 gr miell

150 gr sheqer

200 gr cokollatë gatimi

2 banane

100 gr rrush i thatë/stafidhe

1 pluhur pjekurinash

200 gr gjalpë

Udhëzimet

 

Hapi 1 

Vezët rrahini bashkë me sheqern.

 

Hapi 2

Çokollatën shkrijeni me gjalpën dhe këtë masë shtojeni tek vezët. Rrahini sërish me mikser.

 

Hapi 3 

Më pas shtoni miellin e bërë bashkë me pluhurin për pjekurina, rrushin e thatë dhe bananet e prera.

 

Hapi 4 

Brumin e fituar zbrazeni në tavën e lyer me yndyrë dhe të spërkatur me pak miell.

 

Hapi 5

Piqeni për 60 minuta në furrën e parangrohur në 180-190 gradë.

 

 

Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 08.04.2019, 11:45 | L.E. | 1,571 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."