Ndalohen dy zyrtarë të Qeverisë së Kosovës nga autoritetet serbe
kosova
Ndalohen dy zyrtarë të Qeverisë së Kosovës nga autoritetet serbe

Ndalohen dy zyrtarë të Qeverisë së Kosovës nga autoritetet serbe

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj thotë se dy zyrtarë të Qeverisë së Kosovës janë ndaluar sot nga autoritetet serbe në vendkalimin kufitar Dheu i Bardhë.

Haradinaj, përmes një postimi në Facebook, e ka quajtur të papranueshëm ndalimin e këtyre dy zyrtarëve, duke thënë se “keqtrajtimet e vazhdueshme të autoriteteve serbe janë provokim dhe agresion i Serbisë ndaj Kosovës”.

Të ndaluar nga autoritetet serbe, siç thotë kryeministri, janë Sërxhan Jonanoviq, këshilltar në Zyrën e Kryeministrit dhe Srecko Spasiq, këshilltar në Ministrinë e Bujqësisë.

Sipas Haradinajt, veprime të tilla tregojnë se “politika agresive e Serbisë nuk ka të ndalur dhe bllokuesit kryesor të normalizimit të marrëdhënieve janë autoritet serbe”.

© ZHURNAL 11.05.2019, 15:36 | T.E. | 1,967 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."