Huawei shitje rekord smartfonësh, Samsung dhe Apple në vështirësi
teknologji
Huawei shitje rekord smartfonësh, Samsung dhe Apple në vështirësi

Huawei shitje rekord smartfonësh, Samsung dhe Apple në vështirësi

IDC dhe Strategy Analytics publikuan ditën e sotme statistikat e fundit për shitjet e smartfonëve dhe fituesi i qartë sipas tyre është gjigandi Kinez Huawei në kurriz të Samsung dhe Apple.

Huawei ka flirtuar me pozicionin e prodhuesit të dytë më të madh në botë prej kohësh pas parakaloi Apple për herë të parë në 2017-ën dhe që prej 2018 kanë ngelur duke ndërruar pozicionet.

Rritja e kompanisë në 2019-ën i jep më shumë kontroll mbi vendin e dytë. Huawei u rrit nga 39.3 milionë telefonë të shitur në tre mujorin e parë të 2018-ës në 59.1 milionë telefonë të shitur në tre mujorin e parë të 2019-ës sipas IDC dhe SA.

Shitjet e iPhone u tkurrën nga 52.2 milionë vitin e kaluar në 36 deri në 43 milionë këtë vit. Apple së fundi ndaloi të ofruari statistika për shitjet e telefonëve dhe shifrat e lartpërmendura janë parashikime.

Sakaq Samsung ra nga 78.2 milionë telefonë të shitur në 71.9 milionë. Në fakt pa rritjen e Huawei tregu i smartfonë do të kishte qenë në krizë tashmë.

Marka të tjera globale të cilat dikur kanë pasur prezencë të dukshme janë duke vuajtur gjithashtu. Shitjet e Sony ranë dhe kompania po mendon të ndalojë plotësisht biznesin. Javën e kaluar LG sinjalizoi ndalimin e shitjeve në Korenë e Jugut. Ndërsa HTC ka ngelur vetëm teknikisht pjesë e këtij tregu.

Huawei është përjashtimi i vetëm. Kompania së fundi është kritikuar dhe refuzuar nga Shtetet e Bashkuara ku nuk i lejohet shitja e telefonëve.

I gjithë suksesi i Huawei vjen nga Kina dhe Evropa. /PCWorld Albanian

© ZHURNAL 01.05.2019, 18:41 | L.E. | 1,319 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."