Nutella cheesecake me lajthi
receta
Nutella cheesecake me lajthi

Nutella cheesecake me lajthi

Përbërësit

 

400 gr Nutella

500 gr krem djath

100 gr lajthi

250 gr biskota Petit Beurre

75 gr gjalpë të zbutur

60 gr sheqer pluhur

 

Udhëzimet

Hapi 1

Lajthitë pritini në copa më të imëta.

 

Hapi 2

Biskotat bluajini në blender e përziejini bashkë me gjalpën të mbajtur në temperaturë dhome. Shtojani edhe një lugë Nutella.

 

Hapi 3

Pastaj shtoni edhe lajthitë e përziejini mirë të gjitha.

 

Hapi 4

Këtë masë vendoseni në kallëp torteje dhe lëreni të ftohet në frigorifer.

 

Hapi 5

Krem djathin miksojeni bashkë me sheqerin pluhur dhe shtojani pjesën e mbetur të nutellës. Miksoni derisa të fitoni një masë homogjene.

 

Hapi 6

Këtë masë shtrojeni mbi biskotat e bluara dhe sipër saj hidhni lajthitë.

 

Hapi 7

Lëreni të qëndrojë në frigorifer derisa të forcohet mirë.Ju bëftë mirë./meshije.com

© ZHURNAL 01.05.2019, 19:24 | L.E. | 1,686 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."