Daçiq: Prioritet i Serbisë ruajtja e sovranitetit me Kosovën si pjesë të saj
kosova
Daçiq: Prioritet i Serbisë ruajtja e sovranitetit me Kosovën si pjesë të saj

Daçiq: Prioritet i Serbisë ruajtja e sovranitetit me Kosovën si pjesë të saj

Ruajtja e sovranitetit dhe integritetit territorial të Serbisë, me Kosovën si pjesë përbërëse të saj, është prioriteti më i madh i politikës së jashtme të Serbisë, bashkë me anëtarësimin e plotë në Bashkimin Evropian.

Kështu tha sot ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, transmeton Klan Kosova.

Në adresimin e tij para pjesëmarrësve të Akademisë Diplomatike të Vjenës, që ishin mysafirë të kësaj ministrie, ai theksoi se në krye të listës së prioriteteve kanë edhe ruajtjen e paqes dhe stabilitetit rajonal, marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë, zhvillimin e bashkëpunimit dypalësh me akterët kryesorë të skenës politike globale dhe me të gjitha vendet e tjera të botës si dhe neutralitetin ushtarak.

© ZHURNAL 13.05.2019, 14:53 | Z.H. | 1,432 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."