“Strehimi” çon Teatrin Oda në New York
kulture
“Strehimi” çon Teatrin Oda në New York

“Strehimi” çon Teatrin Oda në New York

 

Shfaqja rrëfen ndihmën shqiptare për hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore

Shqiptarët janë konsideruar ‘engjëjt shpëtimtarë’ për hebrenjtë gjatë Luftës së Dytë Botërore. Shpëtimi i hebrenjve nga shqiptarët sa njihet, aq nuk njihet në botë. Por, amerikanët kanë pasur mundësinë ta kuptojnë këtë përmes shfaqjes “Refuge / Strehimi” (Refjugjë / Strehimi) të teatrit “Oda” nga Prishtina, që u shfaq në Qendrën e Arteve Performuese “Baruch” (Baruh) në Nju Jork. 

Shfaqja me bashkë-regji të Florent Mehmetit dhe Xhesika Bar, u vlerësua nga artdashësit e atjeshëm. Rrëfimi na vije nga korrespondenti ynë në Nju Jork, Halil Mula./21Media

© ZHURNAL 13.05.2019, 22:38 | L.E. | 585 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."