Turqia po i pranon myslimanët e dëbuar nga Kina
bota
Turqia po i pranon myslimanët e dëbuar nga Kina

Turqia po i pranon myslimanët e dëbuar nga Kina

Ujgurët, minoriteti mysliman në Kinë që po persekutohen vazhdimisht kanë gjetur mikëpritje në Turqi.

Ata e quajnë vendlindjen e tyre Turkmenistani Lindor, flasin një dialekt të turiqshtes dhe sikur vetë turqit, janë me prejardhje prej Perandorisë Otomane.

Dhjetëra dyqane dhe restorante në Ujgur drejtojnë rrugët e Zeytinburnu, një lagje të vogël pranë aeroportit ndërkombëtar të Stambollit. Shumica e shenjave të dyqaneve janë në skenarin dhe gjuhën gjuhësore të grupit që ata thonë se ishte i ndaluar në provincën Xinjiang, shkruan agjencia e lajmeve CNN.

Në një ndërtesë të rrënuar, fëmijët ndjekin mësimet pas shkollës për të mësuar gjuhën e tyre amtare. Djemtë dhe vajzat e mbushura në klasa të vogla lexojnë alfabetin ujgur, të cilin shumica e njerëzve po mësojnë për herë të parë.

“Ne jemi më të rehatshëm se sa ishim në vendin tonë”, thotë Abudureyimu, i cili ka jetuar në Turqi që nga viti 2014. “Unë mund ta praktikoj lirisht lirisht fenë time”, shton ai. “Në Turqi pashë që një njeri mund të jetojë lirshëm, në paqe. Ne jemi të lirë këtu”.

Gjithsesi, ai tregon që e gjithë familja e tij ka mbetur prapa në Kinë ku po përballen me masa të ashpëra për të vazhduar mënyrën e tyre të jetesës.

© ZHURNAL 13.05.2019, 09:12 | Xh.I. | 716 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."