Televizori i parë i Huaweit do të mund të jetë televizori i parë 5G 8K në botë
teknologji
Televizori i parë i Huaweit do të mund të jetë televizori i parë 5G 8K në botë

Televizori i parë i Huaweit do të mund të jetë televizori i parë 5G 8K në botë

Sipas paralajmërimeve, Huawei po punon në televizorin e parë 5G 8K, i cili do të mund të prezantohet këtë vit. Gjiganti kinez, i cili i prodhon çipat e vet 5G, do të ishte prodhues i ri në fushën e televizorëve, raporton Engadget.

Pak kompani po i konsideorjnë idetë në fushën e 5G TV, por ky lloj i koneksionit do t’u mundësonte përdoruesve ta marrin shpejt VR ose përmbajtjen tjetër që është e pasur me të dhëna, si dhe të njëjtën përmbajtje ta shikojnë në ekran me rezolucion të lartë.

Edhe pse transmetimi i përmbajtjes 8K në televizorë është ende një gjë e rrallë, 4K TV tashmë është duke u bërë standard, të cilin tregu televiziv ngadalë po e drejton në arritjet e ardhshme. Pritet që versioni i ardhshëm i konzolës PlayStation do ta mbështesë rezolucionin 8K. Samsungu dhe Sony kanë filluar me shitjen e televizorëve 8K, edhe pse përmbajtja 8K është relativisht e rrallë, shkruan KOHA DItore.

Siç sugjeron VentureBeat, Huawei 5G TV mund të shërbejë edhe si router për pajisjet e tjera dhe pajisjet e mençura shtëpiake. Huawei nuk dëshiron për momentin të komentojë për lajmet në këtë temë, të publikuara nga mediat aziatike.

© ZHURNAL 04.05.2019, 09:13 | L.E. | 1,122 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."