Limonatë xhenxhefili
receta
Limonatë xhenxhefili

Limonatë xhenxhefili

Përbërësit

150 gr sheqer

1 l ujë

4-5 thela xhenxhefil i freskët

1 gotë lëng limoni

thela limoni

 

Udhëzimet

 

Hapi 1 

Sheqerin e ujin bëjini bashkë e përziejini derisa të shkrihet sheqeri. Shtoni xhenxhefilin dhe ziejini të gjitha bashkë.

 

Hapi 2 

Pasi të ketë marrë valë, vazhdojeni zierjen edhe për disa minuta duke e përzier herë pas here.

 

Hapi 3 

Shtojani lëngun e limonit dhe lëreni të ftohet për 15 minuta.

 

Hapi 4 

Më pas largojini thelat e xhenxhefilit dhe pijen lëreni të ftohet për të paktën një orë.

 

Hapi 5

Para servimit, zbukurojeni me thela limoni.Ju bëftë mirë.

© ZHURNAL 06.05.2019, 11:03 | L.E. | 661 I LEXUAR
"Kopjimi i kësaj përmbajtjeje ose një pjese të saj pa ndonjë marrëveshje të arritur me redaksinë e ZHURNAL.al, do të thotë se pranoni kushtet për kopjim, të cilat janë publikuar KËTU."