Last update: 00:28BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
01.09.2014   -   19:16
Thaēi porosit Bllokun: Nuk mund tė pėrmbyset vullneti i qytetarėve
01.09.2014   -   19:12
SHBA spiunon Turqinė, MPJ fton tė raportojė diplomatin amerikan
01.09.2014   -   11:17
Protestė nė Luginė: “Mos ma prek Gjuhėn!”
MEDICINA
Dobitė e fasules pėr organizmin
Fasulja pėrmban mė shumė proteina sesa tė gjitha bimėt e tjera – vetėm njė filxhan fasule ofron njė tė katėrtėn e proteinave pėr tė cilat kemi nevojė ēdo ditė.

Fasulja pėrmban edhe vitamina tė shėndetshme pėr zemėr dhe antistres, si janė vitamina B, hekuri dhe kalciumi . Po ashtu, konsiderohet edhe si “pastrues natyral” sepse kalon nėpėr zorrė dhe ka aftėsi tė eliminojė kolesterolin.Pėrdorni fasulet edhe nė supė dhe pėrzieni me lloje tė ndryshme tė perimeve si domatet, karotat dhe shtoni piper djegės. Pėrgatitini ato me dy lugė vaj ulliri, pak hudhėr, kripė, biber pėr fasule sipas stilit mesdhetar.

Si tė ruhen: Mos iu ndani fasuleve nė kanoēe kur janė me ulje ēmimi, fasulet e thata janė gjithmonė mė tė lira, por marrin mė shumė kohė pėr t’u zier./kėshilla/
(48.318 herė i lexuar)     publikuar mė 11.10.201111:02 nga E.Z.
KOMENTI
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
2323
 
LAJMET E FUNDIT
Medikamenti ZMapp lufton virusin ebola
Pirja e duhanit nė mėngjes, njė rrezik i shtuar
Helmi i bletėve mund tė posedojė ilaēin kundėr virusit HIV, thonė hulumtuesit
Sytė, si tė kurojmė shikimin e dobėt
Konsumimi i domates parandalon kancerin e prostatės
Ja cilat sėmundje trajton Shega
Faktorėt qė ndikojnė negativisht nė humorin tonė
Dobitė e borzilokut
Fakte interesante mbi trupin tonė
Anticeluliti nė njė pjatė me fruta
Zhurma, sinjal stresi qė dėmton zemrėn
Obeziteti tek fėmijėt shkakton depresion
Ndikimet pozitive tė hekurit tek fėmijėt
Disa mėnyra pėr t’u dobėsuar pa mbajtur dietė
Sė shpejti, diabeti mund tė kurohet
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
6 Kėshilla si tė djegim dhjamin e barkut
Era e keqe e gojes ,shkaqet dhe mjekimi
20 sėmundjet qė shėrohen nga banania
Pema e cila do t’jua shpėtojė fytin
Hithra dhe dobite shendetsore
Ilaēi i shpejt pėr hundėn e zėnė
Lemza, sėmundja e stomakut
Kėshilla pėr tė zvogėluar stomakun
BIMĖT KURUSE NGA NATYRA
Si t’i hiqni shtresat yndyrore gjatė gjithė vitit
Pjepri i hidhur shėron tumoret mė tė rrezikshme
Pesė mėnyra pėr tė forcuar trurin
Zbulohen parazitė malarieje rezistues ndaj ilaēeve
5 hapa pėr tė mposhtur peshėn
Ushqimet pėr kujtesė mė tė mirė
Mjalte dhe kanelle kunder kolesterolit
Fakte tė ēuditshme pėr organizmin, tė cilat ndoshta nuk i keni ditur
Pse ėshtė e mirė qepa e re
BIMĖT KURUESE DHE DIKIMET E TYRE POZITIVE PĖR SHĖNDETIN E NJERIUT
A e dini pėr ēfarė ėshtė e mirė avokado?
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL