Last update: 10:19BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
02.10.2014   -   01:05
Ziadin Sela paralajmėron padi ndaj liderin tė PDSH-sė, Menduh Thaēi
01.10.2014   -   11:47
Aktivisti Adrian Demiri akuzon rėndė Menduh Thaēin
30.09.2014   -   20:07
Zaev mohon se ka "deputetė rebelė" qė duan tė kthehen nė Parlament
KULTURĖ
Njė fjalor pėr shprehjet frazeologjike
Pas njė pune shumė vjeēare, akademiku Jani Thomai ka sjellė pėr lexuesit “Fjalorin frazeologjik tė gjuhės shqipe”.

Ky fjalor pėrmban mbi dhjetė mijė njėsi frazeologjike tė pėrdorshme gjerėsisht, nė vargje sinonimike tė pasura, me ndarje kuptimore e me shpjegime tė plota pėr kuptimet e pėrdorimet, me rreth 30 000 shembuj tė shkurtėr nga shumė burime (ligjėrimi i folur popullor, folklori, letėrsia artistike shqipe dhe e pėrkthyer, publicistika etj.), me shėnime plotėsuese pėr nuancat shprehėse tė njėsive etj.

Rėndėsia e veēantė e kėtij botimi qėndron nė gjithė pėrbėrėsit e tij, nė njėsitė, nė zbėrthimin kuptimor, nė shpjegimet, shėnimet dhe shembujt, shkruan gazeta ''Shqip''.

Nga ana praktike, “Fjalori frazeologjik i gjuhės shqipe” vlen tė pėrdoret gjerėsisht nga shkrimtarėt, pėrkthyesit, publicistėt, hartuesit e fjalorėve dygjuhėsh, studentėt e nxėnėsit, mėsuesit e pedagogėt, studiuesit e gjuhės shqipe e tė gjuhėsisė sė krahasuar, por edhe nga ligjėruesit politiko-shoqėrorė, nga ata qė mėsojnė gjuhėn tonė dhe nga gjithkush qė merret me tė.

Ai i vjen nė ndihmė edhe gjithkujt qė dėshiron ta pasurojė ligjėrimin e vet, ta bėjė mė tė qartė, mė tė pėrpiktė, mė shprehės e emocionues, mė tė bukur, mė tė fuqishėm e mė ndikues.

Shtėpia botuese “EDFA” ka bėrė njė punė tė kujdesshme pėr ta nxjerrė Fjalorin me cilėsi tė lartė teknike.
(18.546 herė i lexuar)     publikuar mė 27.02.201119:19 nga R.K.
KOMENTI
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
5922
 
LAJMET E FUNDIT
Kuzhina shqiptare prezantohet nė Finlandė
Sesioni i Parlamentit Kulturor Evropian nė Prishtinė, nga 3-5 tetor
“Vargjet satanike” shqip, pėrkundėr reagimeve, arrijnė nė Prishtinė
110 vegla tė lashta muzikore tė koleksionistit Mark Luli prezantohen nė Muzeun Historik
Sfidat e trashėgimisė kulturore nė Maqedoni
Shpėrblehet fshati me shumicė myslimane qė ndėrtoi kishėn pėr komunitetin pakicė tė krishterė
Galeria Kombėtare s’ka ku t’i lė veprat e reja
Letrat e Nabokovit pėr lexuesin e tij tė parė
“Fjalor serbokroatisht-shqip” pėr luftėn dhe paqen
Ilire Vinca, nė filmin australian me vampirė shqiptarė
Gjirokastra ripėrtėrinė traditėn me Panair tė trashėgimisė dhe artizanatit
Tė premten fillon festivali i teatrit nė Tetovė
SHBA ndihmon restaurimin e Kalasė sė Prizrenit me 700 mijė dollarė
Maqedonia dhe Maroku me marrėveshje kulturore
Harrohet nisma pėr vendosjen e shtatores sė Anton Ēettės nė kryeqytet
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Familja dhe roli i saj ne edukim
Piktori i ri mė i mirė nė botė ėshtė nga Berati
Rexhep Qosja: Deshi tė mė vriste Fehmi Agani!
Mbrėmje madhėshtore nė 80-vjetorin e Nexhmije Pagarushės
Xhirohet nė Kondovė filmi “Hunter flies”
Kthimi nė origjinė me dashnorin shqiptar dhe ushtarėt e UĒK-sė
“Sot ose nesėr”, vjen Ylber Idrizi
Njė kėngė nga Kosova pėr Kėrēovėn
Myslimanėt shqiptarė ringrenė kishėn, katoliket xhaminė (video)
USHT, promovohet antologjia dygjuhėsore e Ali Podrimjes
Majlinda Kelmendi hap ekspozitė
Njė hit i radhės nga kantautori Shkodran Tolaj
Ndryshon gjuha shqipe, ikin 2 zanoret e ngjitura
Ilire Vinca siguron rol nė “Sworn Virgin”
“Taxh Mahali”, mrekullia e ndėrtuar nga njė shqiptar
“Shkrimtarėt lobojnė pėr Kosovėn” katėr ditė nė Rumani
Tolaj: Mė impresionoi publiku shqiptar nė Maqedoni
Besiana Mehmedi dhe Shkodran Tolaj, nė garė pėr “Eurosong”
Franc Nopēa rrėfen Shqipėrinė e njė shekulli mė parė
Inva Mula pranohet anėtare e Akademisė Botėrore tė Artit dhe Shkencės
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL