Last update: 19:30BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
26.07.2014   -   10:12
Nisi armėpushimi 12-orėsh mes Izraelit dhe Hamasit
25.07.2014   -   21:55
Katėr palestinezė e humbėn jetėn nė Bregun perėndimor
25.07.2014   -   21:20
Bubullima, ulet detyrimisht aeroplani i "Easy Jet"
LAJME NGA SHQIPERIA
Rruga e Shqipėrisė drejt BE-sė
Tiranė, 8 shtator - Nė Shqipėri pritet qė javėn e ardhshme ministri i jashtėm italian Franco Frattini dhe ai grek Stavros Lambrinidis, tė shkojnė nė Tiranė, nė njė mision tė pėrbashkėt pėr t’i dhėnė njė shtysė procesit tė integrimit evropian tė vendit.

Misioni i tyre ėshtė i koordinuar me Bashkimin Evropian (BE) dhe bashkė me ta gjatė takimeve do tė jetė edhe ambasadori i delegacionit tė Bashkimit Evropian nė Tiranė, Ettore Sequi.

Qėllimi i tyre ėshtė qė t’i kujtojnė Shqipėrisė detyrimet qė ajo ka ndaj Brukselit dhe ta nxisin atė pėr pėrmbushjen e shpejtė tė tyre, duke qenė se nė muajin tetor Komisioni evropian do tė paraqesė opinionin e tij mbi kėrkesėn pėr statusin e vendit kandidat.

Ministri i jashtėm italian Franco Frattini dhe ai grek Stavros Lambrinidis, si pėrfaqėsuesit e dy vendeve tė Bashkimit evropian qė jo vetėm gjenden mė afėr Shqipėrisė gjeografikisht, por dhe janė partnerėt e saj kryesor evropian, pritet tė jenė nė Tiranė mė 12 shtator nė njė mision tė pėrbashkėt tė koordinuar me Brukselin.

Synimi ėshtė qė tė nxisin dialogun politik nė vend dhe pėrshpejtimin e reformave tė nevojshme pėr pėrparimin e vendit nė procesin e integrimit.

Fillimisht ishte menduar qė Bashkimi Evropian (BE) tė mund tė pėrfaqėsohej nė kėtė takim me komisionerin pėr zgjerimin Stefan Fyle apo drejtorin e pėrgjithshėm tė Zgjerimit, Stefano Sannino.

Por pėr shkak tė angazhimeve nė Bruksel te dy funksionareve te larte, tė dy ministrat e jashtėm do tė shoqėrohen gjatė takimeve tė tyre nė Tiranė nga ambasadori i delegacionit tė Bashkimit Evropian, Ettore Sequi.

Treshja evropiane pritet tė ketė bisedime me Presidentin Bamir Topi, kryeministrin Sali Berisha e Ministrin e Jashtėm Edmond Haxhinasto si dhe me kreun e opozitės Edi Rama. Misioni nė Tiranė vjen nė njė moment kur Shqipėria do tė duhet tė kalojė njė tjetėr provė tė Brukselit.

Nė muajin tetor Komisioni Evropian (KE) pritet tė publikojė raportin e tij tė vlerėsimit mbi ecurinė e vendit si dhe tė japė opinionin mbi kėrkesėn pėr statusin e vendit kandidat. Njė kėrkesė e cila u refuzua vitin e shkuar.

Dy ministrat e jashtėm pritet qė t’i kujtojnė Shqipėrisė rėndėsinė e plotėsimit tė detyrimet qė ajo ka ndaj Brukselit i cili ka identifikuar 12 prioritetet cilat duhen zbatuar, dhe tė kėrkojnė qė vendi tė shfrytėzojė nė maksimum kohėn e mbetur.

Prioritetet kryesore lidhen me kriteret politike ku pėrfshihen edhe zgjedhjet. Palėve nė Shqipėri pritet qė tu kėrkohet njė angazhim i shpejtė pėr plotėsimin e rekomandimeve tė misionit tė vėzhguesve ndėrkombėtar pas zgjedhjeve tė 8 majit.


(2.553 herė i lexuar)     publikuar mė 08.09.201110:46 nga B.B.
KOMENTI
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
4326
 
LAJMET E FUNDIT
Besimtarėt festojnė Fiter Bajramin, apel Qeverisė: Tė ndėrtohet Xhamia e Madhe
Shqipėri, njė i vdekur nga ethet hemorragjike
Tė burgosuit agjėrojnė, gjejnė Zotin
NSA ka pėrgjuar edhe Sali Berishėn dhe Hashim Thaēin
Berisha: 300 dite pushime ne punėt publike
Shkodėr, protestė pėr reformėn territoriale, qytetarėt: Do tė shuhen traditat
Topalli, akuza Metės: Rregullorja e Kuvendit nuk ėshtė ‘bllok’. Ligjet po votohen pa kuorum
Majko: Na ka ardhur shpirti nė majė tė hundės me gjyqtarėt
Arvizu: Reforma nė drejtėsi, urgjente, por nuk realizohet brenda njė nate
Vjen nė jetė Zaho, djali i kryeministrit Rama
Reforma territoriale, Venizelos-Dule takim nė Athinė
Papa Francesku, Qytetar Nderi i Tiranės
Vijon aksioni i policisė sė Vlorės, asgjėsohen 350 rrėnjė kanabis
KLD-ja rrėzon kėrkesat e Naēos
Ligji pėr FA, Komisioni i Sigurisė rrėzon dekretin e Nishanit
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Berisha kryeson nė Kukės, Rama nė Tiranė
Berisha drejt dorėheqjes?
Vriten njėri pas tjetrit pėr tė shpėtuar tė bijėn
Vajza e mbijetuar nga aksidenti i Himarės, shtatzėnė, pėrdhunohet nė koma nė Austri
Nuk merr pagėn, ja ēfarė bėn shqiptari nė Zvicėr
Berisha ndėrpret fjalimin pėr ta dėgjuar ezanin!
Nga njė praktikante e krishterė, nė myslimane me shami
Shtetėsi pėr ēdo shqiptar, fillojnė sot procedurat
Hapet tuneli i Krrabės, Tiranė-Shkup 1 orė mė shpejt
BE kėrkon arrestimin e Sali Berishės
Haxhiu: Rama Kryeministėr, Meta Kryetar i Kuvendit
Berisha "pishman" pėr Kosovarėt
PD dhe PS shpallin fitore, spekulohet me "exit polls"
UFO-t kanė zbritur edhe nė Shqipėri
Dorėzohet Berisha-jep dorėhqeje dhe uron Ramėn
Dokumentar: Pamjet ekskluzive tė arrestimit tė Berishės
Papas: Berisha pi shumė, Rama psikopat
Shqiptarėt e Plavė-Gucisė ngrihen nė protestė
10 njerėzit mė me ndikim nė Shqipėri
Sot pritet dorėheqja e kryeministrit Berisha
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL