Last update: 13:19BallinaMarketinguImpressumKontaktZhurnal MobileFacebookRSS
Platforma MaqedoniaPlatforma KosovėPlatforma Shqipėri
23.08.2014   -   11:07
Tragjedi familjare nė Strumicė, njė vetvrasje dhe dy tė vdekur
22.08.2014   -   22:26
Maqedoni, formohet Balli Kombėtar Shqiptar
22.08.2014   -   22:11
Prej vitit 2006 deri nė vitin 2013 numri i turistėve tė huaj ėshtė rritur pėr 98%
EKONOMI
Vienna Insurance Group blen Intersig
Tiranë, 09 shtator - Vienna Insurance Group blen kompaninë shqiptare të sigurimeve Intersig. Pas Sigma dhe Interalbanian, grupi vienez ka zgjeruar më tej praninë e saj në tregun shqiptar.

Marrëveshja është nënshkruar më datë 24 Gusht dhe Vienna Insurance Group ka blerë 75%+1 të aksioneve të Intersig. Vlera e operacionit nuk është bërë publike nga palët. Nëse do të miratohet nga Autoriteti i Konkurrencës, kjo blerje shënon një zhvillim të rëndësishëm në tregun e sigurimeve.

Me blerjen e Intersig, Vienna Insurance Group bëhet aktori më i madh, duke kaluar Sigal Uniqa Group Austria. Sipas të dhënave më të fundit të Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, për 7-mujorin e këtij viti Sigal Uniqa Group Austria zotëronte 30.8% të tregut, sipas volumit të primeve të arkëtuara, ndërsa Sigma dhe Interalbanian, dy kompanitë e Vienna Insurance, zinin së bashku 27.8%.

Me blerjen edhe të Intersig, pjesa në treg e Vienna Insurance arrin në 37%, duke u marrë kryesimin e tregut shqiptar të sigurimeve.

Shitja e Intersig është hapi i radhës në ekspansionin e investitorëve të huaj në tregun shqiptar të sigurimeve. Në katër vitet e fundit, dy kompanitë e mëdha austriake Uniqa Group Austria dhe Vienna Insurance Group kanë blerë tre kompanitë më të mëdha të sigurimeve në vend.

Pas blerjes së Intersig, dy gjigandët austriakë zotërojnë pothuajse 70% të tregut. Ndërkohë, në dhjetor të vitit të kaluar grupi slloven Triglav bleu 51% të aksioneve të kompanisë Albsig, njofton LajmeShqip.
(6.895 herė i lexuar)     publikuar mė 09.09.201122:11 nga R.Z.
KOMENTI
Emri dhe mbiemri
E-mail adresa
Komenti *
Submit code *
2123
 
LAJMET E FUNDIT
Paketa mujore pripejd mė e re nga Albafone‏: MIRĖ, LIRĖ, FALAS!
Prej vitit 2006 deri nė vitin 2013 numri i turistėve tė huaj ėshtė rritur pėr 98%
Maqedonia ka 6,8 ton flori
Investitorit qė iku nga Kosova, ia sheh hairin Maqedonia
Nė Kosovė askush spo merret me ivestimet e huaja, Prishtina tė mėsoj nga Shkupi
T-Home paralajmėron konsumatorėt rreth mashtrimeve qė ju bėhen
ONE shton konsumatorėt, investime prej 3,5 milion euro
Rritet importi i makinave tė vjetra, bie i tė rejave
Tetovė, tė enjten gurthemeli i ITEK-ut italian
Rrjedha Jugore deri tash nuk rrezikon Maqedoninė
Maqedoni, rritet importi i makinave tė vjetra, bie importi i makinave tė reja
Janakieski: Qytetarėt dhe kompanitė tė bėjnė legalizimet
Janakieski: S'ka vazhdim tė afatit pėr legalizim tė varkave
Kosovė, biznesi bankar nė kulm – 700 mijė € fitime ditore
Fluturime tė lira nga Maqedonia nė 14 destinacione, kryeson Viz er
LAJMET MĖ TĖ LEXUARA
Ligji pėr falimentim, Saraēini prezantoi ndryshimet
Blihen banesat e para te rrokaqiejt
Pazar3.mk, motori i ekonomisė
Norvegjia kėrkon punėtorė, paga deri 4500 euro
Adelina Tahiri, imazh i ONE dhe XhaBest edhe mė 2014
Kompani turke investon nė Maqedoni, hap 100 punėsime tė reja
Zbulo ofertat e T-Mobile dhe T-Home pėr Vitin e Ri
Koncesioner pėr autostradat Gostivar-Kėrēovė dhe Shkup-Bllacė
Ēka po ndodh me firmat e sheshit “Skėnderbeu”?
Shkupi edhe me njė qendėr moderne tregtare
T-Mobile promovon ofertėn e re me Venera Lumanin
Shqiptarėt paguhen 12 herė mė pak se nė BE
ONE: Tre shėrbime me njė parapagim dhe laptop falas
Bėhuni COOL me ofertėn mė tė re tė T-Mobile
Bejta nė panairin e prodhimeve shqiptare nė Tiranė
Wizz Air shpall konkurs pėr stjuardesa
Prej sonte shtrenjtohet ēmimi i karburanteve
Wizz Air, bileta "shpėtimi" pėr udhėtarėt e Belle Air
Nga 2 maji, linjė direkte Shkup – Romė
Prej nesėr lirohen ēmimet e karburanteve
Tė gjitha tė drejtat e pėrmbajtjes nė kėtė portal janė tė rezervuara.
Ndalohet ribotimi i pėrmbajtjes (lajmeve dhe tė gjitha shkrimeve tė tjera) pa lejen me shkrim tė portalit « Zhurnal ».
Ēdo pėrdorues publik i pėrmbajtjes sonė pa autorizimin e posaēėm nga « Zhurnal » rrezikon tė ballafaqohet me ligjin.
  ZHURNAL